SUPER LIG

Με χατ-τρικ του Σολδάδο η Φενέρμπαχτσε

Ο Σολδάδο μπήκε στο ματς στο 61', σκόραρε στο ίδιο λεπτό με "ψαλίδι" σε μία "τρελή" φάση και τελικά με χατ-τρικ οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη με 4-1 επί της Σίβασπορ (videos)

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 4-1 τη Σίβασπορ στο "Şükrü Saracoğlu", έχοντας πρωταγωνιστή τον Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έκανε χατ-τρικ!

Ο Ισπανός στράικερ μπήκε στο ματς στο 61' και στο ίδιο λεπτό σκόραρε για το 2-1, από κοντά με γυριστό σουτ, σε μία... τρελή φάση, καθώς είχε δοκάρια η "Φενέρ" σε κεφαλιές πριν το σουτ του Σολδάδο.

Στο 77' έκανε το 3-1 και στο 81' διαμόρφωσε το τελικό 4-1, συμπληρώνοντας το χατ-τρικ του, ενώ αυτά ήταν τα πρώτα του γκολ με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε.

Αυτό ήταν το πρώτο του χατ-τρικ έπειτα από σχεδόν 4 χρόνια, καθώς το τελευταίο ήταν στο 4-1 της Τότεναμ επί της Ανζί για το Europa League, τον Δεκέμβρη του 2013.

photos: Fenerbahçe SK twitter

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Σενέρ Εζμπαϊρακλί, Σκρτελ, Νόιστεντερ, Ισμαΐλ Κιοϊμπασί, Σόουζα, Μεχμέτ Τοπάλ (86' Ογκούζ Γκιουτστεκίν), Ντιράρ, Σαεσού (61' Σολδάδο), Ζιουλιάνο, Φίνσεντ Γιάνσεν (79' Μεχμέτ Εκιτσί).

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπεσίκτας - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 0-0

Σάββατο

Μπούρσασπορ - Γκιόζτεπε 0-0

Κόνιασπορ - Αντάλιασπορ 1-1 (75' Φοφανά / 85' Ετό)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Γαλατάσαράι 5-1 (25' Ατάμα, 42', 58' και 76' πέν. Αντεμπαγιόρ, 89' Κερίμ Φράι / 55' Γκομίς)

Κυριακή

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Κάισερισπορ 1-2 (32' Παραΐμπα / 28' Ουμούτ Μπουλούτ, 58' Μπολντρίν)

Αλάνιασπορ - Μαλάτιασπορ 1-0 (50' Βάγκνερ Λοβ)

Τράμπζονσπορ - Οσμάνλισπορ 4-3 (38' Εντόιγ, 41' και 90' πέν. Μπουράκ Γιλμάζ, 70' Γιαζιτζί / 7' Τσαγκιράν, 28' αυτ. και 57' αυτ. Ζοάο Περέιρα)

Φενέρμπαχτσε - Σίβασπορ 4-1 (31' Ντιράρ, 61', 77' και 81' Σολδάδο / 46' Μπιφουμά)

18. Γκεντσλερμπιρλιγί 8

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Türkiye Kupası)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)