SUPER LIG

Με Αμπουμπακάρ η Μπεσίκτας

Η Μπεσίκτας νίκησε με 1-0 την Γκαζιάντεπσπορ χάρη στο γκολ του Αμπουμπακάρ και πλησίασε την πρωτοπόρο, Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, η οποία έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Άντανασπορ. (videos)

Η Γκαζιάντεπσπορ έβαλε δύσκολα στην Μπεσίκτας, στην Κωνσταντινούπολη, αλλά οι "μαύροι αετοί" βρήκαν τη λύση και με το γκολ του Αμπουμπακάρ επικράτησαν με 1-0. Μάλιστα, ο Ογκουζχάν Εζιακούπ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι στο 79ο λεπτό.

Νωρίτερα, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος, Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ. Με τον Ιταλό πρώην επιθετικό των Λεβαδειακού κι Ατρομήτου, Στέφανο Ναπολεόνι, να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 83ο λεπτό έμεινε στο 1-1, στα Άδανα, με την Άντανασπορ.

Ο Αταμάχ άνοιξε το σκορ για την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Γκέιγ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου.