SUPER LIG

Ξανά με Ταλίσκα η Μπεσίκτας

Πέντε μέρες αφού "εκτέλεσε" την Μπενφίκα στην πρεμιέρα του Champions League, ο Ταλίσκα σκόραρε ξανά, οδηγώντας την Μπεσίκτας στην εκτός έδρας νίκη επί της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ (videos)

Η Μπεσίκτας νίκησε με 2-0 στην έδρα της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ, με τον Ταλίσκα να είναι πρωταγωνιστής, όπως και πέντε μέρες πριν στην πρεμιέρα του Champions League.

Τότε, με τρομερή εκτέλεση φάουλ είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις σε 1-1 την Μπενφίκα, στην οποία ανήκει, ενώ τώρα πέτυχε το πρώτο του γκολ στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, ενώ το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου με αυτογκόλ του Ούγκο Ρονταγιέγκα, με κεφαλιά προς τα πίσω, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Τζανέρ Ερκίν.

Η Μπεσίκτας παρέμεινε μαζί με την Γαλατάσαράι στην 2η θέση, καθώς πρώτη εξακολουθεί να είναι η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, αφού έκανε το "4 στα 4", νικώντας με 1-0 στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας...

Αγκόστο, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μαρσέλο Γκουέντες, Τόσιτς, Τζανέρ Ερκίν, Χάτσινσον, Γκιοκχάν Ινλέρ (72' Αντριάνο), Κουαρέσμα, Ολτζάι Σαχάν (59' Τολγκάι Αρσλάν), Ταλίσκα, Τζενκ Τοσούν (83' Αμπουμπακάρ).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καράμπιουκσπορ - Αντάλιασπορ 3-2 (54' Τανάσε, 80' και 86' Αμπντού Ραζάκ Τραορέ / 77' Ντιέγκο Άνζελο, 92' Καντάχ)

Μπούρσασπορ - Κάισερισπορ 3-1 (45'+2 Μπατάγια, 83' Χορκέρα, 95' Γιλντιρίμ / 31' Νακουλμά)