SUPER LIG

Η Γκαζιάντεπ "φρέναρε" τον Γκέκα

Ο Φάνης Γκέκας δεν σκόραρε αυτή τη φορά και η Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ ήταν λογικό να γνωρίσει την ήττα -εκτός έδρας- με 1-0 από την Γκαζιάντεπσπορ για την 9η αγωνιστική της Süper Lig. (video)

Το σερί των τεσσάρων αγωνιστικών με γκολ του Φάνη Γκέκα σταμάτησε στο Γκαζιάντεπ, με τον Έλληνα διεθνή επιθετικό να μη βρίσκει δίχτυα και την ομάδα του, Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ, να γνωρίζει την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη γηπεδούχο.

Η Γκαζιάντεπ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και η υπεροχή των πρώτων λεπτών καρποφόρησε μόλις 23 λεπτά, μετά την έναρξη της, με τον Ντεμίρ.

Η Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με αιχμή του δόρατος τον Γκέκα, αλλά δεν τα κατάφερε. Μερικές φορές το παιχνίδι της φιλοξενούμενους ομάδας έγινε νευρικό και σκληρό, δείγμα αυτού οι πέντε κίτρινες κάρτες που αντίκρισαν ποδοσφαιριστές της.

Σοκ για τη Σίβασπορ στις καθυστερήσεις

Η Σίβασπορ του Ρομπέρτο Κάρλος δεν μπόρεσε εκμεταλλευθεί την έδρα της Σεβάστειας και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με τον Νιγηριανό επιθετικό της, Ουτάκα, μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ έδειχνε να παίρνει τη νίκη, ήρθε ο Σισμάνογλου για την Εσκισεχίρσπορ, προκειμένου να παγώσει τους γηπεδούχους στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και να δώσει στη φιλοξενούμενη ομάδα το βαθμό της ισοπαλίας.