SUPER LIG

Γκολ και σοβαρός τραυματισμός για Φαν πέρσι

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι άνοιξε το δρόμο για την 4η σερί νίκη της Φενέρμπαχτσε, αλλά λίγο αργότερα πήγε στο νοσοκομείο για τραυματισμό στο μάτι (videos)

Η Φενέρμπαχτσε πήρε την 4η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας 3-1 στην έδρα της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ, αλλά όλοι στην ομάδα της Πόλης... καρδιοχτύπησαν με Ρόμπιν φαν Πέρσι.

Ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ στο 26ό λεπτό, φτάνοντας τα 4 τέρματα στο πρωτάθλημα, αλλά στο 38ο λεπτό τραυματίστηκε στο μάτι.

Πήγε άμεσα στο νοσοκομείο, αλλά οι πληροφορίες από την Τουρκία είναι καθησυχαστικές, καθώς αναφέρουν πως δεν έχει κάτι σοβαρό ο Φαν Πέρσι.

Ο Ολλανδός χτύπησε σε ώμο αντιπάλου και μάλιστα περίμενε 15 λεπτά μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο για να τον πάει στο νοσοκομείο. Ευτυχώς δηλαδή που το χτύπημα δεν ήταν πιο σοβαρό.

Δείτε τα videos...

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Σενέρ Εζμπαϊρακλί, Κιερ, Σκρτελ, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Σόουζα, Μεχμέτ Τοπάλ, Λενς (79' Νόιστεντερ), Βολκάν Σεν (59' Αλπέρ Ποτούκ), Σαεσού, Φαν Πέρσι (40' Εμενίκε).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γαλατάσαράι - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1-2 (32' Γιουμιούς / 36' Μπατντάλ, 60' Αϊχάν)

Σάββατο

Αλάνιασπορ - Γκαζιάντεπσπορ 4-3 (2' Ακμπάμπα, 54' Καντέιας, 69' Γκεριέ, 89' Βάγκνερ Λοβ / 12' αυτ. Ομέρουο, 40' Κάνγκουα, 91' πέν. Παρλάκ)

Καράμπιουκσπορ - Μπούρσασπορ 0-0

Μπεσίκτας - Τράμπζονσπορ 2-1 (7' Ροντόλφο, 17' πέν. Τζενκ Τοσούν / 41' Ερντογάν)

Αντάλιασπορ - Γκεντσλερμπιρλιγί 1-0 (41' πέν. Ετο'ό)

Κυριακή

Ρίζεσπορ - Άντανασπορ 2-2 (45' Γιάντσερ, 71' Γιαλτσίν / 25' και 85' Ρόνι)

Οσμάνλισπορ - Κάισερισπορ 1-1 (91' Γκιουβέν / 58' Νακουλμά)

Κόνιασπορ - Κασίμπασα 2-1 (31' Σαχινέρ, 39' Μπάγιτς / 64' Μπιουγιούκ)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Φενέρμπαχτσε 1-3 (90' Ρονταγιέγκα / 26' Φαν Πέρσι, 65' Σαεσού, 77' αυτ. Εζτούρκ)