SUPER LIG

Ετο'ό και Μακούν "σκότωσαν" τη Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε - η οποία είχε να χάσει από τις 27 Σεπτέμβρη - ηττήθηκε στην Αττάλεια από την Αντάλιασπορ, τη νίκη της οποίας με 4-2 "υπέγραψαν" οι δύο Καμερουνέζοι, Σαμουέλ Ετο'ό και Ζαν Μακούν.

Ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Ζαν Μακούν, σκόραρε απέναντι στη Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα και βοήθησε στην άνετη επικράτηση της Αντάλιασπορ με 4-2 επί της πρωτοπόρου της SüperLig.

O Σαμουέλ Ετο'ό άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αττάλειας στο 40ό λεπτό, ενώ ο Ντανίλο έκανε το 2-0 στο 54ο. Το προβάδισμα διεύρυνε ο Ζαν Μακούν στο 56', ο οποίος είχε περάσει από τα ελληνικά γήπεδα με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα μείωσε στο 84ο λεπτό με τον Μπρούνο Άλβες, ωστόσο δεν κατόρθωσε να αλλάξει την οικονομία του ματς. Αντίθετα είδε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Αϊτάκ να κάνει το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ρόμπιν φαν Πέρσι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Αττάλεια αποδεικνύεται "κακός δαίμονας" της Φενέρμπαχτσε, καθώς στις 27 Γενάρη για το Κύπελλο Τουρκίας οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Πρώτη ήττα για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα σε επίσημο ματς (131 ημέρες) μετά τις 27 Σεπτεμβρίου του 2015 και το ματς με την Μπεσίκτας. Με το γκολ που πέτυχε ο Σαμουέλ Ετο'ό, έφθασε τα 14 και πέρασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε: Βολκάν Ντεμιρέλ, Σενέρ Εζμπαϊρακλί, Μπρούνο Άλβες, Κάντλετς, Ερκίν, Τουφάν (46' Φαν Πέρσι), Μεχμέτ Τοπάλ, Σόουζα, Νανί (59' Βολκάν Σεν), Φερναντάο (57' Ντιέγκο), Μάρκοβιτς

Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Οσμάνλισπορ - Σίβασπορ 4-0 (18' Ρουσέσκου, 45' Τόριε, 71' Εντιαγιέ, 86' Γκιουβέν)

Αντάλιασπορ - Φενέρμπαχτσε 4-2 (40' Ετο'ό, 54' Ντανίλο, 56' Μακούν / 84' Μπρούνο Άλβες, 96' Φαν Πέρσι)