SUPER LIG

Επιστροφή στις νίκες για Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες στη SüperLig, επικρατώντας με 3-1 την Κασίμπασα χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Ντιέγκο, Ρόμπιν φαν Πέρσι και Ποτούκ. (VIDEOS)

Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρμπαχτσε, με τον Βίτορ Περέιρα και τους παίκτες του να αφήνουν πίσω την κακή βραδιά στην Αττάλεια και την ήττα από την Αντάλιασπορ, την προηγούμενη αγωνιστική. Την Παρασκευή το απόγευμα, χωρίς να εντυπωσιάσει, η Φενέρ επικράτησε με 3-1 της Κασίμπασα, στην Πόλη.

Το σκορ άνοιξε ο Βραζιλιάνος μέσος, Ντιέγκο, με σουτ έξω από την περιοχή στο 37ο λεπτό με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην εν λόγω φάση, η Κασίμπασα έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα.

Το 3-0 υπέρ της Φενέρμπαχτσε διαμορφώθηκε στο 75ο λεπτό, από τον Ποτούκ - οποίος με εξαιρετική ενέργεια "άδειασε" τους αμυντικούς της Κασίμπασα - και στη συνέχεια νίκησε τον γκολκίπερ της ομάδας, Ραζαμάν Κιοσέ. Το μόνο που κατάφερε η Κασίμπασα, ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 με τον Μαλκί, στο 87'.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...: Βολκάν Ντεμιρέλ, Μπρούνο Άλβες, Γιοκχάν Γκιονούλ, Κιάερ, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Οζάν Τουφάν (74' Φερναντάο), Κάντλετς, Ντιέγκο, Βολκάν Σεν (72' Ποτούκ), Νανί, Φαν Πέρσι (74' Μεχμέτ Τοπούζ)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Φενέρμπαχτσε - Κασίμπασα 3-1 (37' Ντιέγκο, 45'+1' πεν. Φαν Πέρσι, 75' Ποτούκ / 87' Μαλκί)