SUPER LIG

Έμεινε στην κορυφή η Γαλατάσαράι

Η Γαλατάσαράι νίκησε 2-1 την Τράμπζονσπορ και διατηρήθηκε στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος. Τρομερό γκολ απ' το κέντρο ο Κούτσκα! (videos)

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Γαλατάσαράι μετά το 0-0 με τη Φενέρμπαχτσε, νικώντας με 2-1 την Τράμπζονσπορ στο "Ali Sami Yen", έτσι διατηρήθηκε μόνη πρώτη, με έναν βαθμό περισσότερο απ' την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ.

Ο Σοφιάν Φεγκουλί άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και έκανε το 2-0 ο Μπαφετιμπί Γκομίς στο 60ό, με κλέψιμο και τρομερό πλασέ ( γκολάρα), φτάνοντας τα 26 γκολ στο πρωτάθλημα και πανηγύρισε κάνοντας τον πάνθηρα στα δίχτυα!

Στις καθυστερήσεις μείωσε η ομάδα της Τραπεζούντας με τον Γιούραϊ Κούτσκα, ο οποίος κέρδισε φάουλ στο κέντρο, σηκώθηκε γρήγορα και το εκτέλεσε απευθείας, πετυχαίνοντας ένα φανταστικό γκολ! Είχε δει πως ο Μουσλέρα ήταν εκτός θέσης και εξέθεσε.

photos: Galatasaray SK twitter

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι...

Μουσλέρα, Μαριάνο, Μάικον, Σερντάρ Αζίζ, Ναγκατόμο, Ντονκ, Σελτσούκ Ινάν (90' Τολγκά Τζιγκερτζί), Μπελχαντά (85' Σενόλ Γκιουμιούς), Φεγκουλί, Γκάρι Ροντρίγκες (84' Γιασίν Εζτεκίν), Γκομίς.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σίβασπορ - Καράμπιουκσπορ 1-0 (47' Μπιφουμά)

Σάββατο

Μαλάτιασπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 4-1 (33' Καρά, 70' Μικαέλ Περέιρα, 80' και 90'+2 Ζιλμπέρτο / 9' Σεσενιό)

Αντάλιασπορ - Μπούρσασπορ 2-0 (30' Μάικον, 72' Καντάχ)

Μπεσίκτας - Αλάνιασπορ 1-0 (29' Ταλίσκα)

Κυριακή

Γκιόζτεπε - Κασίμπασα 0-2 (24' Σαρί, 90'+2 Τρεζεγκέ)

Οσμάνλισπορ - Κόνιασπορ 0-0

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1-2 (13' Σερζίνιο / 46' Έλια, 75' Βίστσα)

Γαλατάσαράι - Τράμπζονσπορ 2-1 (7' Φεγκουλί, 60' Γκομίς / 90'+2 Κούτσκα)

18. Καράμπιουκσπορ 12

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Türkiye Kupası)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)