SUPER LIG

"Άσφαιρος" ο Γκέκας, βαθμό η Ακχισάρ

Με τον Φάνη Γκέκα να μη βρίσκει για πέμπτη συνεχή αναμέτρηση δίχτυα, η Ακχισάρσπορ έμεινε ισόπαλη 2-2 με την Μπαλικέσιρσπορ. Ούτε αυτή τη φορά έκανε σεφτέ ο Ρομπέρτο Κάρλος.

Ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να κάνει σεφτέ στις νίκες - στον πάγκο της Ακχισάρσπορ - ο Ρομπέρτο Κάρλος, με την ομάδα του να δέχεται την ισοφάριση από την Μπαλικέσιρσπορ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Φάνης Γκέκας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης που έληξε με το ισόπαλο 2-2, ωστόσο δεν βρήκε δίχτυα για πέμπτη συνεχή αγωνιστική στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Η Ακχισάρσπορ πήρε σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Κίσα και Βουράλ, οκτώ και σαράντα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Ωστόσο το αυτογκόλ του Φερέιρα στο 61ο λεπτό αναπτέρωσε τις ελπίδες της Μπαλικέσιρσπορ που έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κούλουσιτς.

Εκμεταλλεύτηκε την Τραπεζούντα

Η Τράμπζονσπορ μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά ξεπέρασε το εμπόδιο της Ετζίγεσπορ, στην Τραπεζούντα. Ο Εκίτσι άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό και ο πρώην επιθετικός της Μπενφίκα, Όσκαρ Καρδόσο, διεύρυνε σε δύο τέρματα το προβάδισμα της Τραμπζόν.

Το μόνο που κατάφερε η Ερτζίγεσπορ ήταν να μειώσει με τον Καραέρ 11 λεπτά μετάν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ για τη φιλοξενούμενη ομάδα αποβλήθηκε ο Εντίνιο με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της SüperLig:

Παρασκευή

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπαλικέσιρσπορ 2-2 (8' Κίσα, 40' Βουράλ / 61' αυτ. Φερέιρα, 92' Κούλουσιτς)

Τράμπζονσπορ - Ερτζίγεσπορ 2-1 (22' Εκίτσι, 45' Καρδόσο / 56' Καραέρ)