SUPER LIG

Ανατροπή της Φενέρμπαχτσε εις βάρος του Τζαβέλλα

Fenerbahce players celebrate with their teammate Moussa Sow, centre no 17, after he scored against Manchester United, during a Europa League group A soccer match between Fenerbahce and Manchester United, in Istanbul, Thursday, Nov. 3, 2016. (AP Photo) AP

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή από δύο γκολ στην έδρα της Αλάνιασπορ του Γιώργου Τζαβέλλα και έφτασε στη νίκη.

Η Αλάνιασπορ του Γιώργου Τζαβέλλα πήρε σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, αλλά η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να φύγει με τη νίκη 3-2 από την Αλάνια.

Ο Χούνιορ Φερνάντες άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τους γηπεδούχους και ο Βάγκνερ Λοβ έφτασε τα 11 τέρματα στη σεζόν λίγο αργότερα. Ο Κέβιν Ομερούο, όμως, άρχισε άθελά του την ανατροπή στο 31' με αυτογκόλ και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Φερναντάο από κοντά ισοφάρισε σε 2-2. Στο 2ο μέρος, ο Αατίφ Σαεσού έγραψε το τελικό 3-2, με τον Έλληνα διεθνή σε ρόλο στόπερ να μην μπορεί να κάνει κάτι.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Φαμπιάνο, Εζμπαϊρακλί, Νόιστατερ, Σκέρτελ, Κεϊμπασί, Ποτούκ, Τοπάλ, Τουφάν (81' Σεν), Λενς, Φερναντάο (62' Φαν Πέρσι), Σαεσού (90+2' Ουτσάν)

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αλάνιασπορ - Φενέρμπαχτσε 2-3 (2' Φερνάντες, 15' Λοβ / 31' αυτ. Ομερούο, 39' Φερναντάο, 58' Σαεσού)

Σάββατο

Καράμπιουκσπορ - Άντανασπορ (12:30)

Οσμάνλισπορ - Μπούρσασπορ (15:00)

Γαλατάσαράι - Γκεντσλέρμπιρλιγί (18:00)

Γκαζιάντεπσπορ - Κασίμπασα

Κυριακή

Κόνιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (15:00)

Ρίζεσπορ - Αντάλιασπορ (18:00)

Μπεσίκτας - Κάισερισπορ

Δευτέρα

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Τράμπζονσπορ (19:00)