SUPER LIG

Ανατροπή με Ποντόλσκι η Γαλατάσαράι

Ο Ποντόλσκι αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Σνάιντερ και με δύο γκολ οδήγησε την Γαλατάσαράι σε νίκη με ανατροπή επί της Αντάλιασπορ (3-1). Έμεινε κορυφή με "5άρα" η Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ (videos)

Χάρη στα πρώτα φετινά γκολ του Λούκας Ποντόλσκι επικράτησε με 3-1 η Γαλατάσαράι της Αντάλιασπορ, με τον Γερμανό να αντικαθιστά στο ημίχρονο τον Γουέσλεϊ Σνάιντερ.

Ο Σελτσούκ Ινάν ήταν βέβαια αυτός που ισοφάρισε στο 66' με εκτέλεση φάουλ, απαντώντας στο γκολ του Καντάχ από το 17', ενώ ο Ποντόλσκι ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 78' και σκόραρε ξανά στο 85'.

Σαμουέλ Ετο'ό και Ζαν Μακούν αγωνίστηκαν ως αλλαγή για την ομάδα της Αττάλειας, ενώ η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ παρέμεινε στην κορυφή, καθώς νίκησε 5-0 την Αλάνιασπορ και μάλιστα εκτός έδρας.

Όσον αφορά στην Φενέρμπαχτσε, χάρη στο πρώτο φετινό γκολ του Ρόμπιν φαν Πέρσι πήρε βαθμό στην έδρα της Οσμάνλινσπορ.

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι...

Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου (46' Καβάντα), Σετζού, Χακάν Μπαλτά, Καρόλ, Σελτσούκ Ινάν, Τολγκά Τζιγκερτζί, Σνάιντερ (46' Ποντόλσκι), Γιασίν Εζτεκίν (72' Σινάν Γκιουμιούς), Μπρούμα, Ντερντιγιόκ.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Σενέρ Εζμπαϊρακλί, Κιερ, Σκρτελ, Ισμαΐλ Κιοϊμπασί, Μεχμάτ Τοπάλ, Οζάν Τουφάν (46' Φαν Πέρσι), Σόουζα, Μουσά Σο (64' Αλπέρ Ποτούκ), Βολκάν Σεν (73' Στοχ), Εμενίκε.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 0-0

Σάββατο

Καράμπιουκσπορ - Τράμπζονσπορ 4-0 (52' Μουσταφά Γιαταμπαρέ, 62' Λατόβλεβιτς, 72' Αμπντού Ραζάκ Τραορέ, 85' αυτ. Γιαβρού)

Κασίμπασα - Κάισερισπορ 3-1 (59' Μπουγιούκ, 66' Σαρί, 92' Αλτιντάς / 34' Ουελίτον)

Ρίζεσπορ - Μπεσίκτας 0-1 (93' Αντριάνο)

Γκαζιάντεπσπορ - Μπούρσασπορ 3-2 (31' Γκιλάς, 60' και 79' Κάνγκουα / 40' Μπατάγια, 94' Ντελ Βάγιε)

Κυριακή

Γαλατάσαράι - Αντάλιασπορ 3-1 (66' Ινάν, 78' και 85' Ποντόλσκι / 17' Καντάχ)

Αλάνιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 0-5 (30' Βίστσα, 49' Μπατντάλ, 52' Επουρεάνου, 58' Ιντέρ, 87' Πεκτεμέκ)

Κόνιασπορ - Αντάνασπορ 1-0 (77' Βούκοβιτς)

Οσμάνλισπορ - Φενέρμπαχτσε 1-1 (9' πέν. Εν'Ντιάιγ / 55' Φαν Πέρσι)