SUPER LIG

Ανατροπή με Φαν Πέρσι η Φενέρμπαχτσε

Μία μέρα μετά την κατάκτηση της Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό, η ποδοσφαιρική Φενέρμπαχτσε νίκησε 2-1 στην έδρα της Γκεντσλέρμπιρλιγί, κάνοντας μάλιστα ανατροπή με τέρματα του Ρόμπιν φαν Πέρσι (videos)

Η Φενέρμπαχτσε την Γκεντσλέρμπιρλιγί στην Άγκυρα και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τη Γαλατάσαράι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με εκτέλεση φάουλ του Σελτσούκ Σαχίν, αλλά ο Ρόμπιν φαν Πέρσι απάντησε στο 49' με κεφαλιά και σκόραρε ξανά στο 75' με πέναλτι, ολοκληρώνοντας την ανατροπή, με τον Ολλανδό να φτάνει τα 9 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Χασάλ Αλί Καλντιρίμ, Κιερ, Σκρτελ, Ισμαέλ Κιοϊμπασί, Σόουζα, Μεχμέτ Τοπάλ, Αλπέρ Ποτούκ (90' Στοχ), Λενς (83' Βολκάν Σεν), Μουσά Σο, Φαν Πέρσι (79' Εμενίκε).

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γαλατάσαράι - Οσμάνλισπορ 2-0 (24' Σνάιντερ, 35' Γκιουμιούς)

Σάββατο

Ρίζεσπορ - Γκαζιάντεπσπορ 2-0 (26' Εντομουονί, 81' Κουόκ)

Κάισερισπορ - Άντανασπορ 1-1 (34' Σαμπά Σο / 81' Ρενάν Φογκίνιο)

Αντάλιασπορ - Μπούρσασπορ 2-1 (32' και 80' Ετό / 47' Μπακίς)

Μπεσίκτας - Κασίμπασα 4-1 (2' Αμπουμπακάρ, 33' πέν. Κουαρέσμα, 49' Ταλίσκα, 65' Μπάμπελ / 4' Έντουκ)

Κυριακή

Κόνιασπορ - Καράμπιουκσπορ 3-0 (23' Μπάγιτς, 27' Σαχινέρ, 92' Χόρα)

Τράμπζονσπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 0-0

Δευτέρα

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Φενέρμπαχτσε 1-2 (45'+2 Σελτσούκ Σαχίν / 49' και πέν. 75' Ρόμπιν φαν Πέρσι)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Αλάνιασπορ 3-0 (11' Μιγκέλ Λόπες, 68' Τσικαλέσι, 84' Χουρματσί)