ΙΣΠΑΝΙΑ

Σημαντική νίκη για την Εσπανιόλ, 2-1 τη Ράγιο

Η Εσπανιόλ επιβλήθηκε με 2-1 επί τη Ράγιο Βαγιεκάνο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της. Τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι.

Σημαντική νίκη για την υπόθεση παραμονή πήρε η Εσπανιόλ. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 2-1 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο και απομακρύνθηκαν πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Εσπανιόλ αφού με τέρμα του Αμπραάμ προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 12ο λεπτό. Ένα γκολ στο οποίο φέρει ευθύνη και ο Γιοέλ αφού το δέχτηκε στην κλειστή του γωνία.

Η Ράγιο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 67' με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή του Μπεμπέ. Τελικά, δέκα λεπτά αργότερα με εντυπωσιακό βολέ ο Πέρες, οποίος είχε μπει ως αλλαγή ένα τέταρτο νωρίτερα, κατάφερε να κάνει το τελικό 2-1.

Η Εσπανιόλ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βίκτορ Σάντσεθ στο 89', αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Οι συνθέσεις

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Άλβαρο, Όσκαρ Ντουάρτε, Ρουμπέν Ντουάρτε, Ντιόπ, Βίκτορ Σάντσεθ, Αμπραάμ (75' Ρόκο), Ασένσιο, Μπουργκί (62' Πέρες), Καϊσέδο, Μορένο (69' Καϊσέδο)

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Γιοέλ, Νάτσο (55' , Γιορέντε, Κρέσπο (53' Κίνι), Τίτο, Μπαένα, Τρασόρας, Εμπάρμπα, Μοντιέλ (65' Γκέρα), Μπεμπέ, Μανούτσο

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ - Θέλτα 7-1 (41' Πέπε, 50', 58', 64' και 76' Κρ. Ρονάλντο, 77' Χεσέ Ροντρίγκεθ, 81' Μπέιλ / 62' Ιάγο Άσπας)

Βιγιαρεάλ - Λας Πάλμας 0-1 (30' Νταβίντ Γκαρθία)

Χετάφε - Σεβίλλη 1-1 (86' Βελάσκες / 79' Μπανέγα)

Ντεπορτίβο - Μάλαγα 3-3 (43' Μπόρχες, 69' Καρτάμπια, 80' Λούκας Πέρεθ / 29' Σάρλες, 63' Καμάτσο, 89' αυτ. Αρίμπας)

Κυριακή

Μπέτις - Γρανάδα 2-0 (85' Εν'Ντιάιγ, 90' Ρουμπέν Κάστρο)

Έιμπαρ - Μπαρτσελόνα 0-4 (8' Μουνίρ, 41' και 76' πέν. Μέσι, Λουίς Σουάρες)

Χιχόν - Μπιλμπάο 0-2 (27' Μπενιάτ, 59' Ντε Μάρκος)

Σοθιεδάδ - Λεβάντε 1-1 (14' Ντιέγκο Ρέγες / 24' Ντέιβερσον)

Βαλένθια - Ατλέτικο 1-3 (28' Τσέρισεβ / 24' Γκριεζμάν, 72' Φερνάντο Τόρες, 85' Φερέιρα Καράσκο)

Δευτέρα

Εσπανιόλ - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (12' Αμπραάμ, 77' Πέρες / 67' Μπεμπέ)