ΙΣΠΑΝΙΑ

Ο Σιμεόνε ξέρει να πληγώνει την Μπαρτσελόνα

Σιμεόνε

Μόλις δυο νίκες σε δεκαεπτά παιχνίδια έχει πετύχει ο Ντιέγκο Σιμεόνε απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ε και; Αυτά τα δυο ματς άφησαν τους "μπλαουγκράνα" εκτός Champions League (VIDEOS).

Παίζοντας έξυπνο ποδόσφαιρο και κλείνοντας καλά τον Λιονέλ Μέσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε με 2-0 την Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στους "4" του Champions League.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του Ντιέγκο Σιμεόνε απέναντι στους "μπλαουγκράνα" όσο καιρό βρίσκεται στον πάγκο της Ατλέτικο σε 17 παιχνίδια, παρόλα αυτά ο Αργεντινός έχει πληγώσει τρεις φορές την ομάδα των MSN.

Ας τα δούμε αναλυτικά :

-- Ο Σιμεόνε μετρά 10 ήττες, 5 ισοπαλίες και 2 νίκες απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

-- Τη σεζόν 2013-2014 με την ισοπαλία που πήρε στο "Καμπ Νόου" (1-1) την τελευταία αγωνιστική κατέκτησε το πρωτάθλημα.

-- Την ίδια σεζόν η Ατλέτικο απέκλεισε την Μπαρτσελόνα και στους "4" του Champions League με τον Σιμεόνε να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη απέναντι στους "μπλαουγκράνα".

-- Συνολικά εκείνη την περίοδο, η Ατλέτικο μετρούσε έξι σερί ματς δίχως ήττα (1 νίκη, 5 ισοπαλίες).

-- Ακολούθησαν επτά σερί νίκες της Μπαρτσελόνα.

-- Ο Σιμεόνε πέτυχε τη δεύτερη νίκη του επί της Μπάρτσα και την απέκλεισε από τη συνέχεια του Champions League τη φετινή περίοδο.