ΙΣΠΑΝΙΑ

Κατέκτησε το Super Cup με δεύτερη νίκη η Ρεάλ

Real Madrid's Karim Benzema, second left, celebrates after scoring his side's second goal against Barcelona during the Spanish Super Cup second leg soccer match between Real Madrid and Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Wednesday, Aug. 16, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Η Ρεάλ δεν έμεινε στην επίδειξη δύναμης που έκανε στη Βαρκελώνη, αλλά νίκησε την Μπαρτσελόνα (2-0) και στη Μαδρίτη και κατέκτησε το ισπανικό Super Cup. Γκολάρα από τον Μάρκο Ασένσιο. Ακόμη ένας τίτλος για τον Ζιντάν.

Η διαφορά ήταν εμφανής από το πρώτο ματς. Κατέστη πιο φανερή και στο δεύτερο. Όπως στη Βαρκελώνη την Κυριακή, έτσι και στη Μαδρίτη, η Ρεάλ ήταν η νικήτρια του clasico. Οι "μερένγκες" νίκησαν 2-0 τους "μπλαουγκράνα" χάρη στα γκολ των Ασένσιο και Μπενζεμά, απέδειξαν ότι αυτή την εποχή είναι αρκετά βήματα πιο μπροστά και δίκαια κατέκτησαν το ισπανικό Super Cup.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε επιθετικά από την έναρξη της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα και στο τέταρτο λεπτό άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Ασένσιο από μακριά, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν.

Στο 11ο λεπτό ο Σουάρες μπήκε από τα δεξιά, αλλά στο γύρισμα που έκανε δεν βρέθηκε κανείς "μπλαουγκράνα". Στο 25ο λεπτό, ο Μπενζεμά μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε, έδωσε την μπάλα στον Ασένσιο, αλλά η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε ο δεύτερος κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Μπαρτσελόνα και κατέληξε κόρνερ.

Real Madrid's Karim Benzema, left, celebrates after scoring his side's second goal against Barcelona during the Spanish Super Cup second leg soccer match between Real Madrid and Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Wednesday, Aug. 16, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Στο 33ο λεπτό, ο Λούκας Βάθκεθ επιχείρησε με εξαιρετικό σουτ να νικήσει τον Τερ Στέγκεν, αλλά η πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Η Ρεάλ πίεζε και το δεύτερο γκολ νομοτελειακά θα ερχόταν. Ήλθε στο 39ο λεπτό, όταν ο Μαρσέλο βγήκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Μπενζεμά με ένα κοντρόλ άδειασε τον Ουμτιτί και διεύρυνε το προβάδισμα των "μερένγκες".

Στο 48ο λεπτό, ο Σουάρες μπήκε από τα δεξιά, προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του, αλλά ο Νάβας με τα χέρια μάζεψε την μπάλα. Στο 53', η Μπαρτσελόνα έφθασε κοντά στη μείωση του εις βάρος της σκορ, αλλά η προσπάθεια του Μέσι (πλασέ προ του Νάβας) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι "μπλαουγκράνα" πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισαν να πιέζουν. Στο 66ο λεπτό, ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Νάβας πήδησε σε λάθος χρόνο κι έχασε τη φάση, ο Σουάρες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα (71') ήρθε νέα ευκαιρία και δεύτερο δοκάρι για την ομάδα της Βαρκελώνης. Ο Νάβας σταμάτησε τον Σέρτζι Ρομπέρτο σε τετ-α-τετ που είχαν, ο Μέσι έκανε το σουτ στην επαναφορά, ο Νάβας απομάκρυνε, ο Σουάρες με κεφαλιά-"ψαράκι" έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι αυτή ύστερα κατέληξε άουτ.

Real Madrid's goalkeeper Keylor Navas celebrates his side's second goal against Barcelona during the Spanish Super Cup second leg soccer match between Real Madrid and Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Wednesday, Aug. 16, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Το γκολ του Ασένσιο ήταν το 300ό που σημειώθηκε σε clásico (94 συνολικά) που διεξήχθη στο "Santiago Bernabeu".

Ο Μπενζεμά έχει 9 γκολ κι 6 ασίστς στα 26 clasicos που έχει παίξει. Ο Ασένσιο προστέθηκε σε μια λίστα με τους ποδοσφαιριστές που έχουν σκοράρει δύο ή περισσότερα γκολ στα τέσσερα πρώτα τους clasicos πριν συμπληρώσουν το 22ο έτος της ηλικίας τους. Οι άλλοι είναι οι Ρονάλντο, Μέσι, Ιγκουαΐν, Βαράν. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε να σκοράρει τόσο γρήγορα σε clasico από το 2011 και τον Μπενζεμά στα 22 δευτερόλεπτα. Τότε είχε χάσει 1-3.

Η Μπαρτσελόνα έτρεχε ένα σερί 24 clasicos που έβρισκε δίχτυα. Είχε να μείνει στο μηδέν από το 2011 και τον τελικό του Copa del Rey.

Αυτός ήταν ο έβδομος τίτλος του Ζινεντίν Ζιντάν σε 147 επίσημα ματς στον πάγκο της Ρεάλ. Μαθηματικά... βγαίνει ένας τίτλος σε 21 ματς. Σε 18 μήνες έχει κατακτήσει όσους τίτλους κατέκτησε ο Ντελ Μπόσκε σε τέσσερα χρόνια. Ο Βαλβέρδε έγινε ο τρίτος προπονητής της Μπαρτσελόνα που χάνει τα δύο πρώτα επίσημα ματς μετά τους Νογκές (1942) και Αραγονές (1987). Αυτό ήταν το 68ο διαδοχικό ματς της Ρεάλ, κατά το οποίο σκοράρει. Η Ρεάλ εκτός από τον τίτλο, πήρε και την κατοχή (52%-48%). Το έκανε σε clasico μετά από 9 χρόνια.

Real Madrid's Cristiano Ronaldo, middle row centre, sits in the stand watching the Spanish Super Cup second leg soccer match between Real Madrid and Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Thursday, Aug. 17, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP

O Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν απών λόγω τιμωρίας και παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ:Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80' Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62' Καζεμίρο), Ασένσιο (75' Τεό Ερναντεζ), Μπενζεμά, Λούκας Βάθκεθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ:Τερ Στέγκεν, Μαστσεράνο, Πικέ (50' Σεμέδο), Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα (77' Ντιν), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αντρέ Γκόμες (72' Ντεουλοφέου), Μέσι, Σουάρες.

ΓΚΟΛ: 4' Ασένσιο, 39' Μπενζεμά