ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Βιγιαρεάλ κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Μετά την Μπαρτσελόνα και η Βιγιαρεάλ πήρε πρόκριση με 2η νίκη στην Μαδρίτη (Χετάφε), έτσι θα είναι η αντίπαλος των "μπλαουγκράνα" στα ημιτελικά του Copa del Rey (videos)

Με τον Τζόελ Κάμπελ στην 11άδα η Βιγιαρεάλ νίκησε 1-0 την Χετάφε στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" και έτσι θα είναι η αντίπαλος της Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά του Copa del Rey.

O Ζεράρ Μορένο πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 78ο λεπτό, έτσι η Βιγιαρεάλ, όπως και η Μπαρτσελόνα, προκρίθηκε με δεύτερη νίκη στην Μαδρίτη (η "Μπάρτσα" με Ατλέτικο).

Όσον αφορά στον Τζόελ Κάμπελ, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με το "κίτρινο υποβρύχιο" και ήταν στην 11άδα, ενώ αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Το εντυπωσιακό είναι η Βιγιαρεάλ φτάνει στα ημιτελικά του Copa del Rey για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Το ζευγάρι στον άλλο ημιτελικό θα είναι Μπιλμπάο - Εσπανιόλ. Οι Καταλανοί έχασαν 0-1 στην Σεβίλλη, αλλά είχαν επικρατήσει 3-1 στο 1ο ματς, ενώ μετά το 0-0 στη Μάλαγα οι Βάσκοι επικράτησαν 1-0 με γκολ του Αντούριθ και προκρίθηκαν.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των "8":

Τετάρτη

Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 2-3 (1' Τόρες, 30' πέν. Ραούλ Γκαρθία / 9' και 41' Νεϊμάρ, 38' αυτ. Μιράντα) [ 0-1]