ΙΣΠΑΝΙΑ

Άγριο ξύλο παικτών και οπαδών στην Ισπανία

Οπαδοί της Αλκαλά εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκαν στους παίκτες των γηπεδούχων, μετά από την ήττα της ομάδας τους με πέναλτι στα τελευταία λεπτά (videos).

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης Σαν Φερνάντο - Αλκαλά, για την 36η αγωνιστική του 7ου ομίλου στην Tercera Division της Ισπανίας, όταν οπαδοί των φιλοξενουμένων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο κι επιτέθηκαν σε παίκτες των γηπεδούχων.

Το περιστατικό σημειώθηκε μετά από τον καταλογισμό πέναλτι στις καθυστερήσεις υπέρ των γηπεδούχων, με το οποίο βρήκαν το νικητήριο γκολ του τελικού 2-1, που αφήνει την Αλκαλά πίσω στη μάχη για τα πλέι οφ ανόδου.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προχωρούσαν προς τη φυσούνα του "Σαντιάγο ντελ Πίνο", όταν ορισμένοι από τους φανατικούς φίλους της Αλκαλά πήδηξαν τα κάγκελα και βρέθηκαν μπροστά τους.

Ακολούθησαν κι άλλοι οπαδοί, με συνέπεια παίκτες και εισβολείς να γίνουν μία μάζα.

Η ψυχραιμία άργησε να επικρατήσει, με τις αστυνομικές δυνάμεις να είναι απούσες σε όλη τη διάρκεια των επεισοδίων.