LA LIGA

"Ζωντανή" στο τέλος η Λεβάντε

Με τον Λουκά Βύντρα να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο και τον Σιμάο Μάτε Ζούνιορ να σκοράρει, η Λεβάντε ισοφάρισε στο 88', σε 2-2 την Εσπανιόλ, και συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή στην Primera Division.

Ματς με ανατροπή και συγκινήσεις στη Βαλένθια. Η Λεβάντε μπορεί να ήταν ένα ημίχρονο με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο με το γκολ του Βίκτορ Κασαντεσούς στο 88ό λεπτό κατάφερε να πάρει τουλάχιστον στο βαθμό, απέναντι στην Εσπανιόλ, στο τελικό 2-2 για την 32η αγωνιστική της Liga.

Ο Λούκας άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, 18 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά ο πρώην του Παναθηναϊκού, Σιμάο Μάτε Ζούνιορ, ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα για τους "γρανοτας".

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Καϊσέδο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Εσπανιόλ, αλλά η ''χρυσή'' αλλαγή του Λούκας Αλκαράθ, απαντούσε στο όνομα Βίκτορ Κασαντεσούς.

Με γκολ στο 88ο λεπτό, επέτρεψε στη Λεβάντε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Προσπέρασε την Αλμερία, η οποία όμως παίζει στο "Βαγιέκας", την Κυριακή.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Ιβάν Λόπεθ (60' Μάρι), Βύντρα, Χουανφράν, Τόνιο, Ελ Ζαρ (74' Κασαντεσούς), Καμαράσα, Σιμάο (60' Γκαρθία) , Μοράλες, Μπαράλ, Ούτσε

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Αρμπίγια, Άλβαρο, Μορένο, Ντουάρτε, Λούκας (84' Ματιόνι), Χάβι Λόπεθ, Σάντσεθ, Άλβαρεθ (71' Μοντανιές), Σέρχιο Γκαρθία, Καϊσέδο (61' Στουάνι)