LA LIGA

Βύθισε τη Λεβάντε η Μπέτις

Το γκολ του Ρουμπέν Κάστρο ήταν αρκετό για την Μπέτις προκειμένου να περάσει με 1-0 από την έδρα της Λεβάντε, αφήνοντάς την στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα. Απίθανη ευκαιρία από Ντέιβερσον. (VIDEO)

Το δεύτερο συνεχόμενο διπλό της πανηγύρισε η Μπέτις (μετά από αυτό κόντρα στη Μάλαγα στις 7 Νοεμβρίου) επικρατώντας με 1-0 της Λεβάντε, στο "Σιουτάτ ντε Βαλένθια". Για να το καταφέρει αυτό χρειάστηκε το γκολ του Ρουμπέν Κάστρο - ο οποίος έφθασε τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν - μετά από προσπάθεια του Χοακίν - μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Δείτε την απίθανη ευκαιρία του Ντέιβερσον να σκοράρει και μαζί να ισοφαρίσει για λογαριασμό της Λεβάντε:

Η Μπέτις ολοκλήρωσε το ματς με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε ο Βέστερμαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79ο λεπτό, ενώ για τη Λεβάντε ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Χουανφράν, δύο λεπτά αργότερα με απευθείας κόκκινη, ο οποίος όμως ήταν στον πάγκο.

Για τους "γρανότες" ήταν εκτός αποστολής ο Έλληνας αμυντικός, Νίκος Καράμπελας. Η αλήθεια είναι ότι η Λεβάντε ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και κυνήγησε την ισοφάριση αλλά τους την στέρησαν τα δοκάρια. Δύο του Ντέιβερσον, ο οποίος έχασε και μία σπάνια ευκαιρία σε κενό τέρμα, κι ένα του Βέρθα.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Ρουμπέν, Πέδρο Λόπεθ, Ναβάρο, Φεντάλ, Τόνιο, Βέρθα (74' Ζιλάς), Σιμάο, Καμαράσα, Μοράλες, Ντέιβερσον (68' Ρότζερ), Ρουμπέν Γκαρθία (60' Κασαντεσούς)

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Πιτσίνι, Μπρούνο Γκονθάλεθ, Βέστερμαν, Φρανθίσκο Βαρέλα, Πέτρος, Εν' Ντιάγ, Χοακίν (92' Μολινέρο), Ντάνι Θεμπάγιος (83' Φιγκέρας), Θεχούδο (75' Φαν ντερ Φάαρτ), Ρουμπέν Κάστρο