LA LIGA

"Τρίποντο" με Σουάρες η Μπαρτσελόνα

Μπορεί να έχασε με τραυματισμό τον Μέσι η Μπαρτσελόνα, νίκησε όμως με 2-1 την Λας Πάλμας στο "Καμπ Νόου", έχοντας σκόρερ τον Λουίς Σουάρες (video)

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το "σοκ" από την Θέλτα στο "Μπαλαΐδος", νικώντας με 2-1 την Λας Πάλμας, όμως υπέστη νέο σοκ με τον τραυματισμό του Λιονέλ Μέσι που θα μείνει εκτός δράσης για 7 με 8 εβδομάδες.

Στα πρώτα λεπτά τραυματίστηκε ο Αργεντινός και ανέλαβε δράση ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 25' και έκανε το 2-0 στο 54'.

Ο Νεϊμάρ με ξυρισμένο κεφάλι έχασε πέναλτι στο 66ο λεπτό και ο Χόναταν Βιέρα μείωσε στο 88', γεμίζοντας απλά με άγχος τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά.

Η Μπαρτσελόνα μάλιστα προσπέρασε την Ρεάλ, καθώς αργότερα η ομάδα της Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Μάλαγα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Μπάρτρα, Αντριάνο (91' Γκουμπάου), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Μαστσεράνο, Μέσι (10' Μουνίρ Ελ Χανταντί) (80' Σάντρο Ραμίρεθ), Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ (5-3-2): Χάβι Βάρας, Νταβίντ Σιμόν, Αλκαράς, Αρτίλες, Πέδρο Μπίγκας, Ντάνι Καστεγιάνο, Ερνάν, Ρόκε Μέσα (68' Βαλερόν), Μουμπάρακ, Αραούχο (67' Ελ Ζαρ), Βιέρα.

*χαμένο πέναλτι 66' Νεϊμάρ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βαλένθια - Γρανάδα 1-0 (26' Μουστάφι)

Σάββατο

Μπαρτσελόνα - Λας Πάλμας 2-1 (25' και 54' Λουίς Σουάρες / 88' Βιέρα)

Ρεάλ - Μάλαγα 0-0

Σεβίλλη - Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2 (23' Γκαμεϊρό, 45'+1 Εν'Ζονζί, 86' Κονοπλιάνκα / 51' Μπεμπέ, 68' Χάβι Γκέρα)

Βιγιαρεάλ - Ατλέτικο 1-0 (14' Λέο Μπαπτιστάο)

Έιμπαρ - Θέλτα 1-1 (3' Μπόρχα Μπαστόν / 76' Ιάγο Άσπας)