LA LIGA

Τα "δώρα" ανέστησαν την Μπαρτσελόνα

Η... ανόητη κόκκινη κάρτα του Βέστερμαν και το γκολ-δώρο που έκαναν οι αμυντικοί της Μπέτις στον Ράκιτιτς, επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να περάσει με 2-0 από τη Σεβίλλη και να επιστρέψει στην κορυφή της Primera Division. (VIDEOS)

Μετά τις νίκες των Ατλέτικο και Ρεάλ, η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη στην έδρα της Μπέτις, προκειμένου να επιστρέψει στην κορυφή της Primera Division.

Οι Καταλανοί τα κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 2-0, έχοντας όμως την... πολύτιμη συνεισφορά των γηπεδούχων. Αρχικά, στο 35ο λεπτό, ο Βέστερμαν δέχθηκε ανόητη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με συνέπεια να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα αγώνα.

Οι συμπαίκτες του άντεξαν μέχρι το 50ό λεπτό, όταν μία λάθος συνεννόηση των Πετσέγια και Αδάν σε σέντρα του Μέσι, επέτρεψε στον Ίβαν Ράκιτιτς να γίνει κάτοχος της μπάλας και σε κενή εστία να κάνει το 0-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό, όταν με εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μέσι για τον Σουάρες, ο Ουρουγουανός βρέθηκε απέναντι από τον Αδάν, τον οποίο και νίκησε, για να σημειώσει το 35ο φετινό του γκολ, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στον τίτλο του πρώτου σκόρερ στην Primera Division.

ΜΠΕΤΙΣ:Αδάν, Βέστερμαν, Μοντόγια, Μπρούνο, Πετσέγια, Χοακίν (55' Μουσοντά), Εντιάι, Θεχούδο, Πέτρος, Θεβάγιος (69' Πορτίγιο), Κάστρο (79' Φαν Βόλφσβινκελ)

* Κόκκινη κάρτα ο Βέστερμαν στο 35'

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ:Μπράβο (88' Τερ Στέγκεν), Άλβες (74' Σέρτζι), Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (86' Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Χιχόν - Έιμπαρ 2-0 (43' Καρμόνα, 82' Χόνι)

Μ. Σάββατο

Σοθιεδάδ - Ρεάλ 0-1 (80' Μπέιλ)

Ατλέτικο - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0 (55' Γκριεζμάν)

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 0-2 (50' Ράκιτιτς, 81' Σουάρες)

20. Λεβάντε 29

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων