LA LIGA

Σημάδια ζωής από Λεβάντε

Η Λεβάντε επικράτησε με 3-0 της Χετάφε, στην έδρα της για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, κι έδειξε αποφασισμένη να παλέψει για την παραμονή της. (VIDEOS)

Σχεδόν ένα μήνα μετά την τελευταία της νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα (25 Γενάρη κόντρα στη Λας Πάλμας), η Λεβάντε έδειξε ότι είναι "ζωντανή", νίκησε με 3-0 τη Χετάφε και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Η Λεβάντε έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της με τον Γκουαΐτα να σταματά την προσπάθεια του Μοράλες στο 5ο λεπτό.

Η κατάληξη ήταν διαφορετική, ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα. Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες κινήθηκε από τα αριστερά, πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Λεβάντε.

Δεν έμεινε, όμως, εκεί. Στο 43ο λεπτό, ο Βερχίνι ανέτρεψε τον σκόρερ του πρώτου γκολ με το διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Τζουζέπε Ρόσι ανέλαβε την εκτέλεση και το έκανε εύστοχα, διαμορφώνοντας το 2-0.

Στο 57ο λεπτό, ο Μαρίνιο δήλωσε παρών, εξουδετερώνοντας την κεφαλιά του Άλβαρο Βάθκεθ. Αυτός, είχε μοναδική ευκαιρία να ξαναβάλει στο ματς τη Χετάφε, στο 71ο λεπτό, αλλά το δοκάρι της εστίας του Μαρίνιο, του χάλασε τα σχέδια. Και σαν μην έφθανε αυτό, ήρθε ο Βερντού στο 81ο λεπτό να κάνει το 3-0 και να ολοκληρώσει το θρίαμβο για τους "γρανότες".

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Λέρμα. Νταβίντ Ναβάρο, Μετζανί, Τόνιο, Βερντού, Βέρθα, Σιμάο, Χοσέ Λουίς Μοράλες (86' Κουέρο), Ντέιβερσον (46' Καμαράσα), Τζουζέπε Ρόσι (76' Κασαντεσούς)

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Νταμιάν, Βερχίνι, Κάλα, Γιόντα, Χουάν Ροντρίγκεθ (72' Μεντράν), Βίκτορ, Πέδρο Λεόν (58' Ουάντερσον), Σαράμπια, Μόι (58' Στσέποβιτς), Άλβαρο Βάθκεθ

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Λεβάντε - Χετάφε 3-0 (10' Χοσέ Λουίς Μοράλες, 43' πεν. Ρόσι, 81' Βερντού)

20. Γρανάδα 20

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων