LA LIGA

Νίκες για Βαλένθια, Ατλέτικο και Θέλτα

Η Ατλέτικο νίκησε με ήρωα τον Γκριεζμάν, η Βαλένθια τον Νανί, η Βιγιαρεάλ τον Πάτο και η Θέλτα τον Τζουζέπε Ρόσι στις καθυστερήσεις, 4 μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό (videos)

Η Βαλένθια πήρε δεύτερη σερί νίκη μετά την απόλυση του Πάκο Αγερεστάν από την τεχνική της ηγεσία, καθώς επικράτησε 2-1 της Λέγκανές, με τον Νανί να είναι πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκη με ανατροπή.

Ο Πορτογάλος ισοφάρισε σε 1-1 στο 34' με το πρώτο του γκολ με την φανέλα των "νυχτερίδων", απαντώντας στο τέρμα του Αλεσάντερ Σιμανόβσκι από το 21', ενώ πανηγύρισε με τις γνωστές του τούμπες.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Μάριο Σουάρεθ σκόρερ στο 52', αλλά με δημιουργό τον Νανί, οποίος έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά και ο Ισπανός μέσος βρήκε την μπάλα πριν αυτή πάει στα δίχτυα.

Η Λεγκανές είχε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 62', αλλά ο Ντιέγκο Άλβες απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Σιμανόβσκι.

Στο "Estadio Vicente Calderón" η Ατλέτικο δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 1-0 τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η οποία από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φαζρ.

Η λύση για την ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε ήρθε με το 5ο φετινό γκολ του Γάλλου, Αντουάν Γκριεζμάν, από ασίστ του συμπατριώτη του, Κεβίν Γκαμεϊρό.

Το κακό για τον Σιμεόνε είναι πως αποχώρησαν τραυματίες οι Χοσέ Μαρία Χιμένες και Αουγκούστο Φερνάντες, με τον δεύτερο να έχει υποστεί ρήξη χιαστών.

Μαζί με τις Ατλέτικο και Μπιλμπάο στην 3η θέση είναι η Βιγιαρεάλ, καθώς νίκησε 3-1 την Οσασούνα, με τον Αλεσάντρε Πάτο να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό με το πρώτο γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα. Την ασίστ την έκανε ο Σάμου Καστιγιέχο, όπως και στο 3-0 στην γκολάρα του Νικόλα Σανσόνε.

Τέσσερις μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό, η Θέλτα νίκησε 2-0 την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη! Και τα δύο γκολ μπήκαν στην καθυστερήσεις, με τον Τζουζέπε Ρόσι το πρώτο στο 91' και τον Πιόνε Σίστο στο 93'!

Οι συνθέσεις

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Σεράντες, Βίκτορ Ντίαθ, Μετζανί, Μαντοβάνι, Αντριάν Μαρίν, Αλμπέρτο, Τιμόρ, Ομάρ Ράμος, Σιμανόβσκι, Ουνάι Λόπεθ (59' Λουσιάνο), Γκερέρο (65' Μαμαντού Κονέ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μαρτίν Μοντόγια, Αντερλάν Σάντος, Μανγκαλά, Χοσέ Γκαγιά, Ένσο Πέρες, Μάριο Σουάρεθ, Ζοάο Κανσέλο (69' Ελ Χανταντί), Ντάνι Παρέχο, Νανί (94' Μπακαλί), Ροντρίγκο (87' Αμπντενούρ).

*χαμένο πέναλτι 62' Σιμανόβσκι

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουάνφραν, Χοσέ Μαρία Χιμένες (36' Λούκας Ερνάντεθ), Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Αουγκούστο Φερνάντες (19' Γκάμπι), Κόκε, Γκαϊτάν, Καράσκο (59' Γκαμεϊρό), Κορέα, Γκριεζμάν.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Λουξ, Λάουρε, Αλμπεντόσα, Αρίμπας, Φερνάντο Ναβάρο (75' Μπάμπελ), Μπόρχες, Γκιλιέρμε (68' Πέδρο Μοσκέρα), Εμρέ Τσολάκ, Φαζρ, Μπόρχα Βάγιε, Αντόνε (60' Λουιζίνιο).

*κόκκινη 45'+2 Φαζρ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Τριγκέρος, Μπρούνο Σοριάνο, Σάμου Καστιγιέχο, Ρομπέρτο Σοριάνο (73' Τσέρισεβ), Σανσόνε (78' Μπορέ), Πάτο (63' Ζόναταν ντος Σάντος).

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Μάριο (46' Άλβαρο Φερνάντεθ), Μπονίν, Μιγκέλ Φλάνιο, Νταβίντ Γκαρθία, Φουέντες, Φραν Μέριδα (54' Ολαβίντε), Ρομπέρτο Τόρες, Όιερ, Κάρλο Κλερκ (46' Χάιμε Ρομέρο), Σέρχιο Λεόν, Ριβιέρ.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Νταβίντ Λόπεθ, Ντουάρτε, Βίκτορ Σάντσεθ, Χάβι Φουέγο, Παπακουλί Ντιόπ, Μαρκ Ρόκα (46' Ερνάν Πέρες), ΧΑ Ρέγες (68' Χουράδο), Λέο Μπαπτιστάο (50' Καϊσέδο), Ζεράρ Μορένο.

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ρονκάγλια, Καμπράλ, Σέρτζι Γκόμεθ (82' Ούγκο Μάγιο), Χόνι Κάστρο, Μαρσέλο Ντίας (75' Πάμπλο Ερνάντες), Ραντόγια, Βας, Σίστο, Μπονγκοντά (70' Τζουζέπε Ρόσι), Ιάγο Άσπας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπέτις - Μάλαγα 1-0 (25' Χοακίν)

Σάββατο

Έιμπαρ - Σοθιεδάδ 2-0 (57' αυτ. Ιγιαραμέντι, 66' Μπεμπέ)

Χιχόν - Μπαρτσελόνα 0-5 (29' Λουίς Σουάρες, 32' Ραφίνια, 81' και 88' Νεϊμάρ, 85' Αρντά Τουράν)

Μπιλμπάο - Σεβίλλη 3-1 (26' Σαν Χοσέ, 66' Μπαλενθιάγα, 90' πέν. Αντούριθ / 55' Νασρί)

Λας Πάλμας - Ρεάλ 2-2 (38' Τάνα, 85' Αραούχο / 33' Μάρκο Ασένσιο, 67' Μπενζεμά)

Κυριακή

Λεγκανές - Βαλένθια 1-2 (21' Σιμανόβσκι / 34' Νανί, 52' Μάριο Σουάρεθ)

Ατλέτικο - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 1-0 (70' Γκριεζμάν)

Βιγιαρεάλ - Οσασούνα 3-1 (5' Πάτο, 24' πέν. Μπρούνο Σοριάνο, 39' Σανσόνε / 45'+1 πέν. Ρομπέρτο Τόρες)

Εσπανιόλ - Θέλτα 0-2 (91' Τζουζέπε Ρόσι, 93' Σίστο)