LA LIGA

Σεφτέ στις νίκες για Χετάφε

Η Χετάφε, χάρη στο γκολ του Στέφαν Στσέποβιτς από το δεύτερο λεπτό, νίκησε με 1-0 τη Μάλαγα και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς, στο ισπανικό πρωτάθλημα. (VIDEO)

Το γκολ του 25χρονου Σέρβου επιθετικού, Στέφαν Στσέποβιτς, έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση της Χετάφε με τη Μάλαγα. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0, πρώτη τους μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του Χάβι Γκράθια, είχαν κατοχή κι ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ", η Χετάφε άνοιξε το σκορ. Ο Βίκτορ Ροντρίγκεθ έκανε την κίνηση από τα δεξιά και η σέντρα που επιχείρησε, έπιασε κοιμώμενη την άμυνα της Μάλαγα. Ο 25χρονος Σέρβος επιθετικός, Στέφαν Στσέποβιτς, έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Καμενί.

Μετά, οι Όρτα και Σάρλες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν για την ομάδα της Ανδαλουσίας, ωστόσο ανεπιτυχώς. Το ματς, μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγινε ιδιαίτερα σκληρό με το διαιτητή να αναγκάζεται να βγάλει, πέντε κίτρινες κάρτες σε ένα δεκάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν επιθετικός μονόλογος από την Μάλαγα. Τόσο ο Ντούντα, όσο και ο Ρικάρδο Όρτα δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Ο πρώην τεχνικός των Κέρκυρας κι Ολυμπιακού Βόλου, Χάβι Γράθια, έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο για να φρεσκάρει την ομάδα της Ανδαλουσίας, ωστόσο αυτή ποτέ δεν έφθασε στην ισοφάριση.

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαϊτα, Νταμιάν Σουάρες, Βελάσκες, Αλέξις, Ρομπέρτο Λάγο (67' Βερχίνι), Μεδράν, Λασέν, Ουάντερσον (67' Πέδρο Λεόν), Βίκτορ Ροντρίγκεθ, Λαφίτα (88' Μενσά), Στσέποβιτς

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ροσάλες, Αμπεντόσα, Ανχελέρι, Μποκά (83΄Χουανκάρ), Τισόνε, Ρέθιο, Ντούντα, Αμραμπάτ (46' Κοπ), Όρτα (58' Τιγκαντουινί), Σάρλες