LA LIGA

Ρεκόρ και... καταστροφή για τον Βαλβέρδε στη Βαλένθια

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε ένα ιστορικό ρεκόρ, το οποίο συνοδεύτηκε από ήττα της Αθλέτικ Μπιλμπάο από τη Βαλένθια και τραυματισμό του Αρίτς Αντούριθ πριν τη μάχη με ΑΠΟΕΛ στο Europa League. Νίκη για Βιγιαρεάλ επί της Ρεάλ Σοθιεδάδ στο 94'.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε κάθισε για 290ο αγώνα στον πάγκο της Αθλέτικ Μπιλμπάο ξεπερνώντας τον Χαβιέρ Κλεμέντε, ωστόσο δεν χάρηκε το ρεκόρ του, αφού ηττήθηκε 2-0 από τη Βαλένθια και έχασε με τραυματισμό τον Αρίτς Αντούριθ λίγο πριν από τη ρεβάνς κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 13' από το πρώτο τέρμα του Νανί στο πρωτάθλημα μετά από τρεις μήνες, ενώ οι "νυχτερίδες" έδειξαν να ξαναμπαίνουν στον δρόμο τον επιτυχιών μετά και από το πρώτο γκολ του Σιμόνε Τζάτζα με τη νέα ομάδα του, στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Ο Βαλβέρδε έχασε τον Ετσέιτα στο 30' λόγω τραυματισμού και στο 53' έκανε διπλή αλλαγή, παίζοντάς τα όλα για όλα με τους Ινιάκι Γουίλιαμς και Αντούριθ. Το πλήρωσε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο τελευταίος τραυματίστηκε στον ιγνυακό τένοντα και ζήτησε αλλαγή, με συνέπεια οι Βάσκοι να συνεχίσουν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο. Ο 36χρονος επιθετικός αποχώρησε καταχειροκροτούμενος από το κοινό του "Μεστάγια", της πρώην ομάδας του, ωστόσο δύσκολα θα βοηθήσει την Αθλέτικ στη ρεβάνς με την κυπριακή ομάδα στη Λευκωσία την Πέμπτη.

Η ήττα της Αθλέτικ την αφήνει πίσω και στη μάχη του Champions League, αφού στο ντέρμπι της 4ης θέσης, η Βιγιαρεάλ "σόκαρε" ( 1-0) τη Ρεάλ Σοθιεδάδ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σάμου Καστιγέχο σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα και το "κίτρινο υποβρύχιο", μετά από ένα σερί τριών αγώνων δίχως νίκη (μεταξύ των οποίων κι η εντός έδρας συντριβή από τη Ρόμα για το Europa League), έδειξε σημεία ζωής, μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τους Βάσκους και στους έξι από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι συνθέσεις

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Οντριοθόλα, Νάβας, Ί. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Πριέτο (71' Κανάλες), Ιγιαραμέντι, Θουρουτούθα, Βέλα, Χουάνμι (66' Μπαουτίστα), Οϊαρθάμπαλ (79' Κόντσα)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκασπάρ, Μουσάκιο, Γκονθάλεθ, Κόστα, Ντος Σάντος (68' Σανσόνε), Τριγκέρος (46' Ρόντρι), Μπρούνο, Τσερίσεβ (79' Καστιγέχο), Μπακαμπού, Αντριάν

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μοντόγια (79' Κανσέλο), Γκαράι, Μανγκαλά, Σικέιρα, Ορεγιάνα (84' Μπακαλί), Πέρες (71' Σολέρ), Παρέχο, Μουνίρ, Τζάτζα, Νανί

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Μπόβεδα, Λαπόρτ (30' Ετσέιτα), Σαμπορίτ, Ιτουράσπε (53' Γουίλιαμς), Σαν Χοσέ, Μουνιαΐν, Εράσο, Λέκε (53' Αντούριθ), Γκαρθία

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Κάστρο, Γκόμεθ, Φοντάς, Πλάνας, Ραντόγια, Ντίας, Βας, Σίστο (61' Χοθαμπέδ), Ρόσι (73' Άσπας), Μπονγκοντά (85' Χιούλσαγκερ)

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Σίριγκου, Μπερενγκέρ, Γκαρθία, Όιερ, Βουγιαντίνοβιτς, Κλερκ, Τόρες, Τσάουσιτς, Ντε λας Κουέβας (69' Μέριδα), Ριέρα (84' Κενάν), Λεόν (79' Ριβιέρ)

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γρανάδα - Μπέτις 4-1 (18' Καρσελά, 28', 64' Ράμος, 33' Περέιρα / 75' Πετρός)

Σάββατο

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4 (49' Άλβαρεθ / 46' Φερέιρα Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ - Εσπανιόλ 2-0 (33' Μοράτα, 83' Μπέιλ)

Ντεπορτίβο - Αλαβές 0-1 (68' πέν. Γκαρθία)

Σεβίλλη - Έιμπαρ 2-0 (30' Σαράμπια, 90+1' Βιτόλο)

Κυριακή

Σοθιεδάδ - Βιγιαρεάλ 0-1 (90+4' Καστιγέχο)

Βαλένθια - Μπιλμπάο 2-0 (13' Νανί, 45+1' Τζάτζα)

Θέλτα - Οσασούνα 3-0 (23' Σίστο, 87' Χοθαμπέδ, 89' Άσπας)

** δύο ματς λιγότερα η Ρεάλ

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)