LA LIGA

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 3-4

PARTIDO DE LIGA ENTRE REAL MADRID Y BARCELONA.
PARTIDO DE LIGA ENTRE REAL MADRID Y BARCELONA. PARTIDO DE LIGA ENTRE REAL MADRID Y BARCELONA.

Σε ένα "clásico" με δύο ανατροπές και τρία πέναλτι η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-3 την Ρεάλ στην Μαδρίτη και πλησίασε στον βαθμό την κορυφή. Χατ-τρικ ο Μέσι που έσπασε δύο ακόμη ρεκόρ (videos)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 4-3 την Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και έβαλε φωτιά στην κορυφή, καθώς η Ατλέτικο έπιασε σε αυτήν την "βασίλισσα" και η "Μπάρτσα" είναι έναν βαθμό πίσω τους.

Το ματς είχε δύο ανατροπές, πρώτα για την Ρεάλ με τα δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και εν συνεχεία για την Μπαρτσελόνα με το χατ-τρικ του Μέσι, ο οποίος έκανε δύο ακόμη μεγάλα ρεκόρ.

Μετά το 2-2 και το υπερθέαμα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο και τα τρία γκολ ήταν με πέναλτι, το πρώτο ανύπαρκτο για την Ρεάλ, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σέρχιο Ράμος.

Ο Λιονέλ Μέσι ισοφαρίζοντας σε 2-2 λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε τα 19 γκολ κόντρα στην Ρεάλ, έτσι είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των "clásicos", ξεπερνώντας τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο.

Αργότερα βέβαια πέτυχε και 20ό και 21ο, φτάνοντας τα 235 στο ισπανικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 2η θέση της ιστορίας, ξεπερνώντας τον Μεξικανό, Ούγκο Σάντσες (Ρεάλ), που έχει 234.

Ο Κάρλο Αντσελότι παραμένει λοιπόν χωρίς νίκη επί της Μπαρτσελόνα από το 2004 (με Μίλαν), ενώ η ομάδα του φέτος δεν πήρε κανένα ντέρμπι στο πρωτάθλημα καθώς έχασε δύο φορές από την Μπαρτσελόνα, ενώ είχε μία ήττα και μία ισοπαλία με την Ατλέτικο.

Οι παίκτες της Ρεάλ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μπλουζάκια στήριξης στον Χεσέ Ροντρίγκεθ, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού και θα μείνει εκτός δράσης για έξι μήνες...

Η εξέλιξη του ματς

Ο Τάτα Μαρτίνο ξεκίνησε με τον Σεσκ Φάμπρεγκας στο κέντρο, βάζοντας τον Αντρές Ινιέστα στην επιθετική τριάδα (αριστερά) και αυτός ήταν που άνοιξε το σκορ 7ο λεπτό, εκτελώντας μέσα από την περιοχή τον Ντιέγκο Λόπεθ με αριστερό διαγώνιο σουτ.

Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Iniesta celebra su gol. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Iniesta celebrates his goal.
Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Iniesta celebra su gol. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Iniesta celebrates his goal. PARTIDO DE LIGA ENTRE EL REAL MADRID Y EL BARCELONA EN EL BERNABEU. EN LA IMAGEN, INIESTA CELEBRA SU GOL. SPANISH LEAGUE MATCH BETWEEN REAL MADRID AND BARCELONA. IN THIS PICTURE, INIESTA CELEBRATES HIS GOAL.

Μέσα σε τρία λεπτά χάθηκαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Η πρώτη στο 13' με τον Καρίμ Μπενζεμά να αστοχεί σε κοντινό πλασέ ανενόχλητος (από πάσα του Ντι Μαρία μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια), ενώ στο 15' ο Λιονέλ Μέσι βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόπεθ από αριστερά, αλλά αστόχησε και αυτός.

Στις δύο επόμενες ευκαιρίες που του δόθηκαν ο Μπενζεμά δεν έκανε λάθος και σκοράροντας στο 20' και στο 24' από ασίστς του Άνχελ ντι Μαρία έφερε την "βασίλισσα" μπροστά στο σκορ μέσα σε 5 λεπτά.

Στο 20' λοιπόν ο Αργεντινός έκανε την σέντρα και ο Γάλλος με κεφαλιά έκανε το 1-1, καθώς απέκρουσε ο Βίκτορ Βαλντές, αλλά η μπάλα εν συνεχεία χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του και κατέληξε στα δίχτυα του.

Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Benzema celebra uno de sus dos goles. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Benzema celebrates one of their two goals.
Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Benzema celebra uno de sus dos goles. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Benzema celebrates one of their two goals. PARTIDO DE LIGA ENTRE EL REAL MADRID Y EL BARCELONA EN EL BERNABEU. EN LA IMAGEN, BENZEMA CELEBRA UNO DE SUS DOS GOLES. SPANISH LEAGUE MATCH BETWEEN REAL MADRID AND BARCELONA. IN THIS PICTURE, BENZEMA CELEBRATES ONE OF THEIR TWO GOALS.

Ο Ντι Μαρία ζαλίστηκε, έμεινε δύο λεπτά εκτός αγώνα, αλλά στην επιστροφή του έκανε σέντρα, ο Μαστσεράνο δεν κατάφερε να κόψει με κεφαλιά, ο Μπενζεμά κοντρόλαρε ιδανικά και στην κίνηση (δεν έπεσε κάτω η μπάλα) έκανε το δυνατό σουτ και "εκτέλεσε" τον Βαλντές για την ανατροπή.

Λίγο έλειψε στο 27' ο Μπενζεμά να κάνει χατ-τρικ σε 7 λεπτά, καθώς έκανε το πλασέ με το αριστερό από κοντά, αλλά ο Ζεράρ Πικέ σταμάτησε την πορεία της μπάλας σχεδόν πάνω στην γραμμή.

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε την πάσα στον Νεϊμάρ στο ύψος του πέναλτι, ο Καρβαχάλ τον έκοψε, αλλά η μπάλα πήγε στον Αργεντινό που σούταρε άμεσα με το αριστερό από κοντά και ισοφάρισε σε 2-2, έτσι έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία των "clásicos".

Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Messi celebra su gol. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Messi celebrates his goal.
Partido de Liga entre el Real Madrid y el Barcelona en el Bernabéu. En la imagen, Messi celebra su gol. Spanish League match between Real Madrid and Barcelona. In this picture, Messi celebrates his goal. PARTIDO DE LIGA ENTRE EL REAL MADRID Y EL BARCELONA EN EL BERNABEU. EN LA IMAGEN, MESSI CELEBRA SU GOL. SPANISH LEAGUE MATCH BETWEEN REAL MADRID AND BARCELONA. IN THIS PICTURE, MESSI CELEBRATES HIS GOAL.

Αμέσως μετά το γκολ οι Πέπε και Φάμπρεγκας είχαν μία "κοκορομαχία", ο Πορτογάλος έριξε κάτι σαν κουτουλιά στον Ισπανό και βρέθηκαν στο έδαφος αμφότεροι κρατώντας το κεφάλι τους (κανείς τους φυσικά δεν πόναγε) και τελικά πήραν από μία κίτρινη κάρτα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε μία ακόμη καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να περνά ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Βαλντές, έπειτα από σέντρα του Καρβαχάλ από δεξιά.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου είχε και πάλι πρωταγωνιστή τον Μπενζεμά, τον οποίο τροφοδότησε στο 52' ο Γκάρεθ Μπέιλ, αλλά ο Βίκτορ Βαλντές νίκησε τον στράικερ της Ρεάλ στο "τετ-α-τετ".

Στο 55' η Ρεάλ προηγήθηκε με 3-2 χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο, πέναλτι όμως δεν υπήρχε, καθώς ο Ντάνι Άλβες ανέτρεψε τον Πορτογάλο, αλλά η ανατροπή ήταν ξεκάθαρα εκτός περιοχής. Αυτό ήταν το 13ο γκολ του CR7 σε ντέρμπι με την "Μπάρτσα" και 26ο στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ισοφάριση σε 3-3 ήρθε εκ νέου με πέναλτι, με τον Λιονέλ Μέσι να σκοράρει από τα 11 βήματα, μόνο που αυτήν την φορά ο Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο στην ανατροπή του Νεϊμάρ έδωσε και κόκκινη κάρτα στον Σέρχιο Ράμος.

Ούτε σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να πει κάποιος εύκολα να πει πως υπάρχει πέναλτι, καθώς ουσιαστικά ο Νεϊμάρ έχει μπερδέψει τα πόδια του, αφού τον βρήκε πάντως, έστω και ελάχιστα, ο Σέρχιο Ράμος (αρκούσε για να κάνει τον Βραζιλιάνο να χάσει την ισορροπία του).

Στο 74' ο Ντάνι Άλβες σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και μπάλα χτύπησε στην ρίζα του δοκαριού του Ντιέγκο Λόπεθ, ο 84' βρέθηκε ξανά απέναντι στον Μέσι σε απόσταση 11 μέτρων.

Ο Ινιέστα αυτήν την φορά κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του Τσάμπι Αλόνσο και ο Μέσι έκανε το 3-4, φτάνοντας τα 21 γκολ κόντρα στην Ρεάλ, και τα 236 στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπες, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Μόντριτς (90' Μοράτα), Ντι Μαρία (85' Ίσκο), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (66' Βαράν).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Φάμπρεγκας (78' Αλέξις Σάντσες), Νεϊμάρ (69' Πέδρο), Ινιέστα, Μέσι.

*κόκκινη 63' Σέρχιο Ράμος

***για τη νίκη της Ατλέτικο και τα υπόλοιπα ματς της Κυριακής διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Θέλτα - Μάλαγα 0-2 (24' και 32' Καμάτσο)

Σάββατο

Γρανάδα - Έλτσε 1-0 (63' Μπραχιμί)

Εσπανιόλ - Λεβάντε 0-0

Βαγιαδολίδ - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (8' αυτ. Ζε Κάστρο / 45' Μπουένο)

Μπιλμπάο - Χετάφε 1-0 (40' Σουσαέτα)

Κυριακή

Οσασούνα - Σεβίλλη 1-2 (94' Ακούνια / 27' Χάιρο Σαμπέριο, 45'+1 πέν. Μπάκα)

Μπέτις - Ατλέτικο 0-2 (58' Γκάμπι, 64' Ντιέγκο Κόστα)

Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 2-1 (35' και 44' Χάβι Φουέγο / 83' Ζιοβάνι ντος Σάντος)

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 3-4 (20' και 24' Μπενζεμά, 55' Κρ. Ρονάλντο / 7' Ινιέστα, 42', 65' πέν. και 84' πέν. Μέσι)