LA LIGA

Ρεάλ 4Χ4 με Χάμες & Μπενζεμά

Οι απουσίες των Ρονάλντο & Μπέιλ δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για την Ρεάλ, η οποία νίκησε με 2-0 στην Βαρκελώνη την Εσπανιόλ, κάνοντας το "4 στα 4". Ήταν η 16η σερί νίκη, ισοφαρίζοντας ρεκόρ της Μπαρτσελόνα (videos)

Χάρη στα πρώτα φετινά τέρματα των Χάμες Ροντρίγκες και Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-0 την Εσπανιόλ στην Βαρκελώνη, έτσι και μετά την 4η αγωνιστική μετρά μόνο νίκες.

Κριστιάνο Ρονάλντο και Γκάρεθ Μπέιλ ήταν εκτός αποστολής, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν να υστερεί σε ταχύτητα και μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως ο Χάμες Ροντρίγκες έδωσε την λύση, ανοίγοντας το σκορ με ατομική προσπάθεια και μακρινό σουτ, ενώ στο 71' ο Καρίμ Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με κοντινό πλασέ από ασίστ του Λούκας Βάθκεθ.

Χάμες και Μπενζεμά νίκησαν τον Ντιέγκο Λόπεθ, άλλοτε τερματοφύλακα της Ρεάλ, καθώς ο Ρομπέρτο έμεινε ξανά στον πάγκο.

Η νίκη αυτή ήταν ιστορική για την Ρεάλ, καθώς ήταν 16η σερί στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα με Γκουαρδιόλα στον πάγκο από την σεζόν 2010-11. Για να το σπάσει το ρεκόρ πρέπει την Τετάρτη να νικήσει την Βιγιαρεάλ στη Μαδρίτη.

Νωρίτερα, η Θέλτα πήρε τον πρώτο της βαθμό, η Μπιλμπάο έκανε ανατροπή επί της Βαλένθια με Αντούριθ και ο Σανσόνε πέτυχε γκολ από 53 μέτρα για την Βιγιαρεάλ.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Νταβίντ Λόπεθ, Ντουάρτε, Βίκτορ Σάντσεθ, Ντιόπ, Μαρκ Ρόκα (83' Ντιέγκο Ρέγες), Ερνάν Πέρες, Πιάτι (10' Άλβαρο Βάθκεθ), Ζεράρ Μορένο (66' Καϊσέδο), Λέο Μπαπτιστάο.

ΡΕΑΛ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (19' Κρόος), Μόντριτς, Χάμες Ροντρίγκες (63' Ίσκο), Λούκας Βάθκεθ, Μάρκο Ασένσιο, Μπενζεμά (72' Μοράτα).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπέτις - Γρανάδα 2-2 (36' και 61' Αλεγρία / 13' Καρσελά, 33' Μπουένο)

Σάββατο

Λεγκανές - Μπαρτσελόνα 1-5 (80' Γκαμπριέλ / 15' και 55' πέν. Μέσι, 31' Σουάρες, 44' Νεϊμάρ, 64' Ραφίνια)

Ατλέτικο - Χιχόν 5-0 (2' και 31' Γκριεζμάν, 5' Γκαμεϊρό, 72' και 91' πέν. Τόρες)

Έιμπαρ - Σεβίλλη 1-1 (64' Πέδρο Λεόν / 27' Βιέτο)

Λας Πάλμας - Μάλαγα 1-0 (10' πέν. Μόμο)