LA LIGA

Πρωτοπόρος η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 6-1 την Ράγιο Βαγιεκάνο στο "Καμπ Νόου" και ανέβηκε στην κορυφή, προσπερνώντας την Ρεάλ Μαδρίτης. Ιστορικό χατ-τρικ ο Μέσι μέσα σε 13 λεπτά (videos)

Έπειτα από 4 μήνες η Μπαρτσελόνα είναι ξανά πρωτοπόρος στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε με 6-1 την Ράγιο Βαγιεκάνο και ανέβηκε στην κορυφή, προσπερνώντας την Ρεάλ.

Η ομάδα της Μαδρίτης το Σάββατο είχε ηττηθεί στο "Σαν Μαμές" από την Μπιλμπάο, έτσι πλέον έχει έναν βαθμό λιγότερο από τους "μπλαουγκράνα", με τους οποίους παίζουν στο "Καμπ Νόου" σε δύο εβδομάδες!

Η Μπαρτσελόνα σκόραρε στις αρχές κάθε ημιχρόνου, με τον Λουίς Σουάρες να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό και τον Ζεράρ Πικέ να διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 49'.

Πέντε λεπτά αργότερα χάθηκε κάθε ελπίδα της Ράγιο για κάτι καλό στο ματς, καθώς ο Τίτο έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε. Ο Λιονέλ Μέσι το εκτέλεσε, ο Κριστιάν Άλβαρες απέκρουσε, αλλά διαιτητής έδωσε επανάληψη (μπήκαν νωρίτερα παίκτες της Ράγιο στην περιοχή) και στην δεύτερη εκτέλεση ο Μέσι έκανε το 3-0.

Δεν σταμάτησε ο Μέσι

Με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον και αφού ήταν τυχερός με την δεύτερη εκτέλεση του πέναλτι, ήταν η ευκαιρία να αρχίσει το... πάρτι του Μέσι στο κυνήγι των ρεκόρ.

Σκόραρε ξανά στο 63' και το 68', δηλαδή έκανε χατ-τρικ μέσα σε 13 λεπτά, έτσι έφτασε τα 30 γκολ στο πρωτάθλημα όσα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Για 6η συνεχόμενη χρονιά έφτασε τα 40 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης ισπανικής ομάδας που φτάνει τα 32 χατ-τρικ. Έσπασε το ρεκόρ του Τέλμο Θάρα (31), ενώ ακολουθούν Ντι Στέφανο (28) και Κριστιάνο Ρονάλντο (27).

Γκολ της τιμής και 2ο από Σουάρες

Στο 80' ο Ντάνι Άλβες έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε, ο Μπουένο ευστόχησε από τα 11 βήματα και μείωσε με το 13ο φετινό του γκολ.

Δεν ήταν όμως το 5-1 το τελικό σκορ, καθώς στο 91' ο Λουίς Σουάρες έκανε το 6-1 με το δεύτερο τέρμα του στο ματς.

Η Μπαρτσελόνα έχασε πολλές ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα, ενώ μπορεί να δέχτηκε 6 γκολ ο Κριστιάν Άλβαρες, αλλά έκανε καλή εμφάνιση!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Τζόρντι Άλμπα (69' Αντριάνο), Μαστσεράνο (60' Ράκιτιτς), Τσάβι, Ινιέστα (65' Ραφίνια), Μέσι, Πέδρο, Λουίς Σουάρες.

ΡΑΓΙΟ: Κριστιάν Άλβαρες, Τίτο, Αμάγια, Αμπντουλάγ Μπα, Εμιλιάνο Ινσούα, Τρασόρας, Χοθαμπέντ (65' Κουίνι), Λικά (69' Ακίνο), Κακουτά, Μπουένο, Λέο Μπαπτιστάο (81' Μανούτσο Γκονσάλβες).

*κόκκινη 54' Τίτο και 80' Ντάνι Άλβες

**για τα υπόλοιπα ματς της Κυριακής διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεβάντε - Έιμπαρ 2-1 (65' Μπαράλ, 67' Ούτσε / 55' Πέρες)

Σάββατο

Ντεπορτίβο - Σεβίλλη 3-4 (28' και 72' Οριόλ Ριέρα, 93' πέν. Λούκας Πέρεθ / 33' και 52' Βιτόλο, 65' πέν. Γκαμεϊρό, 83' αυτ. Σίντνεϊ)

Μπιλμπάο - Ρεάλ 1-0 (26' Αντούριθ)

Έλτσε - Αλμερία 1-0 (6' Βίκτορ Ροντρίγκεθ)

Γρανάδα - Μάλαγα 1-0 (57' αυτ. Καμάτσο)

Κυριακή

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-1 (5' και 91' Λουίς Σουάρες, 49' Πικέ, 56' πέν., 63' και 68' Μέσι / 81' πέν. Μπουένο)

Σοθιεδάδ - Εσπανιόλ 1-0 (38' Κανάλες)

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 4-1 (41' Ζιοβάνι ντος Σάντος, 45' Μουσάκιο, 73' Βιέτο, 84' Ζεράρ Μορένο / 50' Αουγκούστο Φερνάντες)

Ατλέτικο - Βαλένθια 1-1 (33' Κόκε / 78' Μουστάφι)