LA LIGA

"Πόλεμος" στον ισπανικό Τύπο για το γκολ του Μέσι που δεν μέτρησε

Το γκολ του Λιονέλ Μέσι που δεν μέτρησε στον αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Βαλένθια αποτελεί πρώτο θέμα συζήτησης στην Ισπανία, με τα πρωτοσέλιδα τόσο των καταλανικών όσο και των μαδριλένικων εφημεριδών να ασχολούνται με το λάθος του Ιγκλέσιας Βιλανουέβα.

Η Μπαρτσελόνα, παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στη Βαλένθια στο "Μεστάγια" χάρη σε γκολ του Ζόρντι Άλμπα στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κι ενώ το αποτέλεσμα ήταν 0-0, ο διαιτητής Ιγκλέσιας Βιλανουέβα δεν μέτρησε λανθασμένα γκολ του Λιονέλ Μέσι, παρά το γεγονός πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Όπως είναι λογικό, το λάθος του Ισπανού ρέφερι αποτελεί πρώτο θέμα συζήτησης τόσο στα καταλανικά όσο και στα μαδριλένικα ΜΜΕ. Συγκεκριμένα, η "Sport" έχει ως τίτλο: "Ούτε έτσι μπορούν με την Μπάρτσα", ενώ στη συνέχεια αναφέρει: "Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μέσι, αλλά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να σκοράρει και να πάρει το βαθμό".

Απ' την άλλη πλευρά, η "Mundo Deportivo" είναι πιο σκληρή, καθώς κάνει λόγο για σκάνδαλο: "Κι άλλο ένα σκάνδαλο. Δέκα ημέρες μετά το λάθος του Βιγαμαρίν, δεν μέτρησαν ξεκάθαρο γκολ στον Μέσι. Η πρωτοπόρος ήταν κυρίαρχη, η Βαλενθια αντέδρασε, όμως ο Άλμπα ισοφάρισε μετά από μαγική πάσα του Λέο".

Όσον αφορά στις μαδριλένικες εφημερίδες, διατηρούν, όπως είναι λογικό, μία πιο μετριοπαθή στάση, αφού στέκονται περισσότερο στο γεγονός πως υπάρχει πάλι ανταγωνισμός στο πρωτάθλημα. H AS τιτλοφορείται με "Διαμάχη στη La Liga. O διαιτητής δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Μέσι, το οποίο επαναφέρει τη συζήτηση για το VAR".

Απ' την πλευρά της, η "Marca" κάνει λόγο για "χάος", αλλά και... πρωτάθλημα: "Υπάρχει χάος και υπάρχει και πρωτάθλημα. Ο Ιγκλέσιας Βιλανουέβα δεν μέτρησε γκολ του Μέσι, το οποίο είχε περάσει τη γραμμή. Ισοπαλία μεταξύ των πρωτοπόρων, με αποτέλεσμα να επωφεληθούν η Ρεάλ και η Ατλέτικο".