LA LIGA

"Νυχτερίδες" ήπιαν το αίμα της Ατλέτικο

Ένα ξέσπασμα διάρκειας οκτώ λεπτών ήταν αρκετό προκειμένου η Βαλένθια να νικήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-1 και να συνεχίσει την προέλασή της προς την κορυφή. (VIDEO)

Η φετινή Βαλένθια του Νούνο Εσπίριτο Σάντο είναι αποφασισμένη να τρελάνει κόσμο και το απέδειξε κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης, την αντίσταση της οποίας έκαμψε με 3-1 χάρη σε ένα τρομερό οκτάλεπτο αλλά και στο χαμένο πέναλτι του Σικέιρα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το κατάμεστο Mestalla για ένα ακόμη παιχνίδι έδωσε ώθηση στη Βαλένθια με τις "νυχτερίδες" να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις έξι λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης χάρη στη βοήθεια ενός "κολτσονέρο", του Μιράντα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά μετά ο Γκόμες θα διευρύνει σε δύο τέρματα το προβάδισμα της ομάδας του και στο 13΄ο Οταμέντι θα ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο το εκκωφαντικό οκτάλεπτο της ομάδας του Νούνο Εσπίριτο Σάντο.

Ο σούπερ Μάριο (Μάντζουκιτς) της Ατλέτι θα έρθει στο 29' να δείξει ότι υπάρχουν και οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο του Mestalla και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σικέιρα θα χάσει τη μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ακόμη πιο πολύ το σκορ.

Αυτό δεν έγινε ποτέ και στο δεύτερο ημίχρονο το κοουτσάρισμα του Νούνο Εσπιριτο Σάντο ήταν υποδειγματικό, αυτό του Ντιέγκο Σιμεόνε νευρικό, η Ατλέτι δε βρήκε ποτέ τους χώρους που λανθασμένα έψαχνε και οι "νυχτερίδες" πέρασαν στην κορυφή, περιμένοντας να δουν τι θα κάνει η Μπαρτσελόνα που αγωνίζεται κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Τα νεύρα φαίνονται από την αντίδραση του Αλέσιο Τσέρτσι που παρά το γεγονός ότι πέρασε ως αλλαγή στο 66' κατάφερε να αποβληθεί από την αναμέτρηση.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μπαραγκάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες (71' Φιλίπε), Ροδρίγο, Πάκο (75' Φεγκουλί), Πιάτι (63' Ορμπάν)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Γκάμεθ, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμπι, Τιάγκο (72' Γκαρθία), Κόκε, Γκριεζμάν (66' Τσέρτσι), Τουράν (69' Χιμένες), Μάντζουκιτς

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χετάφε - Κόρδοβα 1-1(88' Ντιαβαρά / 78' Έκενγκ)

Σάββατο

Βαλένθια - Ατλέτικο 3-1 (6' Μιράντα αυτ., 7' Γκόμες, 13' Οταμέντι / 29' Μάντζουκιτς)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Μπαρτσελόνα 0-2 (35' Μέσι, 36' Νεϊμάρ)

Έιμπαρ - Λεβάντε 3-3 (46' Πέδρο Λόπεθ αυτ., 70' Σαούλ Μπερχόν, 93' Πιοβακάρι / 2' Χοσέ Λουίς Μοράλες, 43' Βίκτορ Καμαράσα, 79' Βίκτορ Κασαδεσούς)

Αλμερία - Έλτσε (23:00)