LA LIGA

Οι αλλαγές έσωσαν τον Βαλβέρδε

Η Μπαρτσελόνα δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, όμως δύο επιλογές του Ερνέστο Βαλβέρδε από τον πάγκο έκαναν την ανατροπή στην έδρα της Χετάφε (2-1).

Ντένις Σουάρεθ και Παουλίνιο πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να φέρουν τα πάνω κάτω και τα κατάφεραν, αφού οι δύο αλλαγές του Ερνέστο Βαλβέρδε έδωσαν τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 2-1 μέσα στο "Αλφόνσο Πέρεθ" της Χετάφε για την 4η αγωνιστική της Primera Division και διατήρησαν άθικτο το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα για τους Καταλανούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο 1ο ημίχρονο, είχαν δύο ευκαιρίες και στο 39' πήραν προβάδισμα στο σκορ με ένα καταπληκτικό βολέ του Γάκου Σιμπασάκι (πρώτο γκολ που δέχεται η Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα). Οι "μπλαουγκράνα" είχαν να αντιπαρατάξουν μόνο τον... τραυματισμό του Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος υπέστη θλάση και θα μείνει για λίγο καιρό εκτός δράσης, καθώς και μία καλή εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι, που κατά τα άλλα δεν βοήθησε.

Ο Βαλβέρδε έριξε στη μάχη τον Ντένις Σουάρεθ στο ημίχρονο στη θέση του Αντρές Ινιέστα, μετατρέποντας ουσιαστικά το σύστημα σε 4-4-2, με τον Ζεράρ Ντεουλοφέου (που μπήκε στη θέση του Ντεμπελέ) να παίζει δίπλα στον Λουίς Σουάρες. Στο 62ο λεπτό, ο Σέρτζι Ρομπέρτο βρήκε τον Σουάρεθ στο ύψος του πέναλτι κι αυτός ισοφάρισε με ωραίο πλασέ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για την ολική ανατροπή.

Μάλιστα, γλίτωσαν νέο σοκ στο 82', όταν η Χετάφε είχε δοκάρι με τον Μάουρο Αρανμπάρι και στην επόμενη φάση, ο Παουλίνιο που είχε πάρει τη θέση του Ίβαν Ράκιτιτς λίγο νωρίτερα, έκανε το 2-1 για την Μπαρτσελόνα και έσωσε το "τρίποντο".

Οι συνθέσεις

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Σουάρες, Ντακονάμ, Κάλα, Αντούνες, Αραμπάρι, Μπεργάρα, Φαΐρ, Σιμπασάκι (54' Χιμένεθ), Εντιάιγ (71' Μόρα), Μολίνα

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς (77' Παουλίνιο), Μπουσκέτς, Ινιέστα (46' Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (29' Ντεουλοφέου)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Έιμπαρ - Λεγανές 1-0 (53' Γκάλβεθ)

Σάββατο

Λεβάντε - Βαλένθια 1-1 (41' Μπάρντι / 31' Ροντρίγκο)

Χετάφε - Μπαρτσελόνα 1-2 (39' Σιμπασάκι / 62' Σουάρεθ, 84' Παουλίνιο)

20. Αλαβές 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)