LA LIGA

Δώρο της Σεβίλλης στη Ρεάλ

Αν και προηγήθηκε με 2-0, η Μπαρτσελόνα έφυγε με ισοπαλία από το "Σάντσεθ Πιθχουάν" κόντρα στη Σεβίλλη. Μείωσε στους 2 βαθμούς η Ρεάλ, που νίκησε 3-0 την Έιμπαρ (VIDEOS)

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου έχασε μέσα από τα χέρια της η Μπαρτσελόνα στην Ανδαλουσία. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 2-0 της Σεβίλλης, χάρη στα ωραία γκολ των Μέσι και Νεϊμάρ, αλλά ο Μπανέγα και ο Γκαμεϊρό, που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τους γηπεδούχους, διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Στο -2 η Ρεάλ

Η Ρεάλ, με τον Κέιλορ Νάβας κάτω από τα δοκάρια, τον Τσιτσαρίτο Ερνάντες στη βασική ενδεκάδα, αλλά πάνω και πρώτα από όλα τη σταθερή αξία που ονομάζεται Κριστιάνο Ρονάλντο, έκανε το χρέος της και πλησίασε στους δύο βαθμούς τους "μπλαουγκράνα".

Οι "μερένγκες" πέρασαν ένα ήσυχο απόγευμα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" απέναντι στους μαχητικούς Βάσκους, της Έιμπαρ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ που ξεγέλασε τον Ιρουρέτα, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Είναι η δέκατη φορά που βάζει μπροστά τους "μερένγκες",την τρέχουσα σεζόν στη Liga. Ο Πορτογάλος χρειάστηκε ούτε λίγο ούτε πολύ, 56 αποτυχημένες εκτελέσεις μέχρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ξανά μετά από εκτέλεση φάουλ. Το τελευταίο γκολ με φάουλ του Πορτογάλου στη Liga, ήταν κόντρα στη Σεβίλλη, στις 26 Μαρτίου του 2014.

Ο Κάρλο Αντσελότι είπε να ξεκουράσει τον Καρίμ Μπενζεμά κι ο αντικαταστάστης του, Τσιτσαρίτο Ερνάντες, διαμόρφωσε το 2-0, δέκα λεπτά μετά το γκολ του Πορτογάλου. Το τελικό 3-0, διαμόρφωσε ο Χεσέ Ροντρίγκεθ, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

"Στοπ" από Γράθια στην Ατλέτικο

Η Μάλαγα του πρώην τεχνικού των Κέρκυρας και Ολυμπιακού Βόλου, Χάβι Γράθια, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, στην Ανδαλουσία, με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για τους "κολτσονέρος" στο 25ο λεπτό, ωστόσο ο Τόρες σημάδεψε την εστία του Όμπλακ, 13 λεπτά αργότερα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 1-1.

Ο Σαμουέλ στο 71' έβαλε μπροστά τους Ανδαλουσιανούς, ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στον Αντουάν Γκριεζμάν, που "έσωσε'' την παρτίδα για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Ρεάλ - Έιμπαρ 3-0 (21' Ρονάλντο, 31' Τσιτσαρίτο, 83' Χεσέ)

Μάλαγα - Ατλέτικο 2-2 (38' αυτ. Τόρες, 71' Σαμουέλ / 25', 78' Γκριεζμάν)

Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-2 (37' Μπανέγα, 84' Γκαμεϊρό / 14' Μέσι, 30' Νεϊμάρ)

Αλμερία - Γρανάδα 3-0 (45', 87', 59' Εσπινόσα)

Θέλτα - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-1 (6', 37' Λαριβέι, 21', 40', 51', 56' Μίνα / 1' Μανούτσο)