LA LIGA

Ο Μέσι κρατάει "ζωντανή" την Μπαρτσελόνα

FC Barcelona's Lionel Messi celebrates after scoring during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Real Sociedad at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Saturday, April 15, 2017. (AP Photo/Manu Fernandez) AP

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 498 τέρματα με την Μπαρτσελόνα χάρη σε ακόμα δύο που πέτυχε με αντίπαλο τη Ρεάλ Σοθιεδάδ και οι "μπαουγκράνα" παραμένουν στη μάχη τίτλου στην Ισπανία.

Δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι κράτησαν την Μπαρτσελόνα στη μάχη του τίτλου, μετά από τη νίκη με 3-2 επί της Ρεάλ Σοθιεδάδ στο "Καμπ Νόου" για την 31η αγωνιστική της Primera Division.

Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 29 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο οι Καταλανοί τα... χρειάστηκαν, αφού ένα αυτογκόλ του Σαμουέλ Ουμτιτί έβαλε τους Βάσκους ξανά στο παιχνίδι. Ο Πάκο Αλκάθερ φρόντισε να ανακτήσει τη διαφορά δύο τερμάτων υπέρ των "μπλαουγκράνα" στο 42', ωστόσο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου ο Τσάμπι Πριέτο μείωσε σε 3-2.

Τα αμυντικά προβλήματα της Μπαρτσελόνα δεν διορθώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο παρά τις τελικές προσπάθειες, η ομάδα του Εουσέμπιο Σακριστάν απέτυχε να βρει το γκολ που θα "πάγωνε" το γήπεδο και συνάμα τις ελπίδες τίτλου των γηπεδούχων.

***διαβάστε ΕΔΩ για τη νίκη της Ρεάλ στο 90' επί της Σπόρτινγκ Χιχόν

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Γκόμες (69' Ινιέστα), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Μέσι, Σουάρες, Αλκάθερ (79' Σουάρεθ)

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Νάβας, Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ιγιαραμέντι, Θουρουτούθα (84' Γκρανέρο), Βέλα (62' Κανάλες), Πριέτο, Οϊαρθάμπαλ, Γουίλιαμ Ζοζέ (79' Μπαουτίστα)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λας Πάλμας 5-1 (7' Σαν Χοσέ, 9', 58' Μουνιαΐν, 18', 59' Αντούριθ / 12' Μπίγας)

Σάββατο

Ντεπορτίβο - Μάλαγα 2-0 (47' Χοσέλου, 67' Μοσκέρα)

Σπόρτινγκ Χιχόν - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (14' Τσοπ, 50' Βέσγα / 17', 90' Ίσκο, 59' Μοράτα)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Οσασούνα 3-0 (30', 47' Καράσκο, 61' Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Σοθιεδάδ 3-2 (17', 37' Μέσι, 44' Αλκάθερ / 42' αυτ. Ουμτιτί, 45+1' Πριέτο)

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)