LA LIGA

Ο Γκουτιέρες έσωσε τον Πογέτ στο 91'

Το γκολ του Φελίπε Γκουτιέρες στις καθυστερήσεις... κράτησε τον Γκουστάβο Πογέτ για ακόμα μία εβδομάδα στον πάγκο της Μπέτις και διατήρησε την Οσασούνα στις τελευταίες θέσεις.

Οι εμφανίσεις και τα αποτελέσματα της Μπέτις τον τελευταίο καιρό οδηγούσαν τον Γκουστάβο Πογέτ στην πόρτα της εξόδου από το "Μπενίτο Βιγιαμαρίν", ωστόσο ο Φελίπε Γκουτιέρες έδωσε τη νίκη στους "βερδιμπλάνκος" με 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Οσασούνα για την 9η αγωνιστική της Primera Division.

Οι Ανδαλουσιάνοι παρουσίασαν ξανά κάκιστο πρόσωπο, έχοντας προηγηθεί η εντός έδρας συντριβή με 6-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Απέναντί τους, όμως, είχαν μία από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας, με συνέπεια να καταφέρουν να προηγηθούν με τον Χοακίν στο 19'. Οι Βάσκοι ισοφάρισαν χάρη στον φετινό αρχισκόρερ τους, Ρομπέρτο Τόρες, μέχρι να δώσει τη λύση για την Μπέτις ο Χιλιανός μέσος και να δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Μπέτις, σε μία περίοδο αρκετά πιεστική για τον πρώην τεχνικό της ΑΕΚ.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Πέρεθ, Όιερ, Ντ. Γκαρθία, Φλάνιο, Ου. Γκαρθία, Μπερενγκέρ (68' Ρομέρο), Τόρες, Ντιγκάρ, Ντε λας Κουέβας, Ριέρα (58' Ριβιέρ), Λεόν (88' Τιένθα)

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Πιτσίνι, Μαντί, Πετσέλα, Μαρτίνεθ, Θεχούδο, Μαρτέν (64' Μπράσανατς), Πετρός, Γκουτιέρες, Χοακίν (83' Αλεγκρία), Σανάμπρια (83' Κάστρο)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Οσασούνα - Μπέτις 1-2 (48' Τόρες / 19' Χοακίν, 90+1' Γκουτιέρες)

Μάλαγα - Λεγανές (19:30)

Ρεάλ Μαδρίτης - ΑΘλέτικ Μπιλμπάο (21:45)