LA LIGA

Μόνο "5άρες" με Ζιντάν η Ρεάλ

Μετά το 5-0 επί της Ντεπορτίβο, η Ρεάλ νίκησε στη Μαδρίτη με 5-1 την Χιχόν, στο 2ο ματς του Ζιντάν στον πάγκο της. Από δύο γκολ Ρονάλντο και Μπενζεμά, ένα ο Μπέιλ, όμως ο Ουαλός και ο Γάλλος τραυματίστηκαν (videos)

Η Ρεάλ νίκησε με 5-1 την Χιχόν στη Μαδρίτη, έτσι με τον Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο έχει μόνο "5άρες", αφού στο ντεμπούτο του είχαν επικρατήσει οι "μερένγκες" με 5-0 της Ντεπορτίβο.

Στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 4-0 (!) και 5-0 στο ημίχρονο, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να ανοίγει το σκορ και τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Καρίμ Μπενζεμά να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Ο Μπέιλ έφτασε τα 13 γκολ, αλλά στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, όπως και ο Μπενζεμά στο 65', με τον Γάλλο να φτάνει τα 16 γκολ μαζί με τον Ρονάλντο, προσπερνώντας τους Νεϊμάρ και Λουίς Σουάρες.

Σώθηκε στο 88' η Βαλένθια

Η Ράγιο Βαγιεκάνο προηγήθηκε δύο φορές στο "Μεστάγια", αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σπουδαίο "διπλό" και να βγει από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Άλβαρο Νεγρέδο με γκολ σχεδόν από το κέντρο ισοφάρισε την πρώτη φορά και ο Πάκο Αλκάθερ την δεύτερη στο 88ο λεπτό. Οι "νυχτερίδες" εξακολουθούν να μην έχουν νίκη με τον Γκάρι Νέβιλ στον πάγκο, ενώ στις 9 τελευταίες αγωνιστικές έχουν 3 ήττες και 6 ισοπαλίες!

Οι συνθέσεις

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Πέπε, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (60' Χάμες Ροντρίγκες), Μπέιλ (46' Χεσέ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (65' Κόβατσιτς).

ΧΙΧΟΝ: Κουέγιαρ, Λόρα, Λουίς Ερνάντεθ, Μερέ, Ίσμα Λόπεθ, Σέρχιο Άλβαρεθ (61' Αΐτ-Ατμάν), Κάσες, Χαλίλοβιτς (46' Εν'Ντι), Χόνι, Μενέντεθ, Γκερέρο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ράιαν, Μπαραγάν (82' Μπακαλί), Μουστάφι, Αντερλάν Σάντος, Ζοάο Κανσέλο, Ντάνι Παρέχο, Ντανίλο Μπαρμπόζα, Αντρέ Γκόμες, Ροντρίγκο, Σάντι Μίνα (61' Πιάτι), Νεγρέδο (65' Πάκο Αλκάθερ).

ΡΑΓΙΟ: Χουάν Κάρλος, Κουίνι, Ζε Κάστρο, Τίτο, Νάτσο Μαρτίνεθ, Τρασόρας, Ντιέγκο Γιορέντε, Χοθαμπέντ (85' Ραούλ Μπαένα), Εμπάρμπα (34' Αλασάν Μπανγκουρά), Πάμπλο Ερνάντεθ, Φεντόρ (69' Μανούτσο Γκονσάλβες).

*** διαβάστε ΕΔΩ για την 4η σερί νίκη της Ατλέτικο που μένει κορυφή

*** διαβάστε ΕΔΩ για την "6άρα" της Μπαρτσελόνα στην Μπιλμπάο

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Σεβίλλη - Μάλαγα 2-1 (40' και 42' Γκαμεϊρό / 72' Σάρλες)

Θέλτα - Λεβάντε 4-3 (35' και 40' Γκουιντέτι, 57' Ιάγο Άσπας, 84' Ορεγιάνα / 63' Ντέιβερσον, 65' Πέδρο Λόπεθ, 89' ΧΛ Μοράλες)

Βιγιαρεάλ - Μπέτις 0-0

Σοθιεδάδ - Ντεπορτίβο 1-1 (75' πέν. Τσάμπι Πριέτο / 26' Λουίς Αλμπέρτο)

Κυριακή

Βαλένθια - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (55' Νεγρέδο, 88' Πάκο Αλκάθερ / 15' Χοθαμπέντ, 69' Ντιέγκο Γιορέντε)

Ρεάλ - Χιχόν 5-1 (7' Μπέιλ, 9' και 18' Κριστιάνο Ρονάλντο, 12' και 41' Μπενζεμά / 62' Ίσμα Λόπεθ)

Χετάφε - Εσπανιόλ 3-1 (29' Πέδρο Λεόν, 37' Πάμπλο Σαράμπια, 94' Μόι Γκόμεθ / 26' Ερνάν Πέρες)

Λας Πάλμας - Ατλέτικο 0-3 (17' Φιλίπε Λουίς, 68' και 89' Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 6-0 (7' πέν. Μέσι, 31' Νεϊμάρ, 47', 69' και 82' Λουίς Σουάρες, 62' Ράκιτιτς)

*ματς λιγότερο Μπαρτσελόνα και Χιχόν

**στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

***στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων