LA LIGA

Μοιραίος ο Λούκας για τη Λα Κορούνια

Ο Λούκας Πέρεθ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στη Λα Κορούνια και να τη βγάζει από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει σε πέναλτι στην ισοπαλία με Εσπανιόλ.

Η Λα Κορούνια είχε φτάσει τα εννέα παιχνίδια δίχως νίκη, η Εσπανιόλ τα έξι σε όλες τις διοργανώσεις και το μεταξύ τους αποτελούσε κομβικό για τη συνέχεια της σεζόν, ωστόσο το 0-0 επιστέγασε τις προσπάθειές τους. Παρότι υπήρχαν πολλές τελικές προσπάθειες, οι επεμβάσεις από τους Ρουμπέν και τον Ντιέγο Λόπεθ κρατούσαν το μηδέν μέχρι το 2ο ημίχρονο.

Στο 65ο λεπτό, σε μία ανατροπή του Λούκας Πέρεθ από τον Γκρανέρο, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο φαίνεται να είναι οριακά εντός περιοχής. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ ανέλαβε την εκτέλεση, έστησε την μπάλα στη βούλα και είδε τον Πέρεθ να πέφτει σωστά δεξιά και να αποκρούει την προσπάθειά του.

Στο 77ο λεπτό, οι Γαλιθιάνοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Φλορίν Αντόνε που κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 81' ο Κλάρενς Ζέεντορφ χρησιμοποίησε μέχρι και τον Σούλεϊ Μουντάρι, που απέκτησε ως ελεύθερο προ ημερών, χωρίς αποτέλεσμα.

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Ρουμπέν, Χουανφράν, Σαρ, Μπόβεδα, Λουζίνιο, Γκιλιέρμε, Μοσκέρα (81' Μουντάρι), Λούκας, Καρτάμπια (65' Τσολάκ), Αντριάν, Αντόνε (89' Βαγέ)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Λόπεθ, Σάντσεθ, Ντουάρτε, Μαρτίν, Γκρανέρο (80' Ναβάρο), Νταρντέρ, Σάντσες, Πιάτι (74' Χουράδο), Μπαπτιστάο (69' Γκαρθία), Μορένο

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)