LA LIGA

Με χατ-τρικ Μέσι, 5-1 η Μπαρτσελόνα τη Ράγιο

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει τη δουλειά της στο "Βαγιέκας", επικρατώντας με 5-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο, και να συνεχίσει να οδηγεί με ασφάλεια την κούρσα της Primera Division. Χατ-τρικ ο Μέσι, με εννιά η Ράγιο.

Με χατ-τρικ του Λιονέλ Μέσι ένα γκολ του Ίβαν Ράκιτιτς κι ένα του Αρντά Τουράν, η Μπαρτσελόνα πέρασε από το "Βαγιέκας", συντρίβοντας με 5-1 την τοπική Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι "μπλαουγκράνα" άνοιξαν το σκορ με τον Ράκιτιτς (6ο του γκολ στη σεζόν), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του γκολκίπερ της Ράγιο, Χουάν Κάρλος.

Στο επόμενο λεπτό, 23ο, ο Λιονέλ Μέσι έκανε το 2-0 και βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Και λέμε για πρώτη, γιατί ακολούθησαν αυτά του 53ου λεπτού, αλλά και του 72ου. Στο μεταξύ μεσολάβησαν δύο αποβολές, με αποτέλεσμα η Ράγιο Βαγιεκάνο να μείνει στο γήπεδο με 9 παίκτες. Στο 42ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντιέγο Γιορέντε και στο 67ο, ο Ιτούρα, ενώ στο 69ο ο Λουίς Σουάρες δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι. Στο 86ο, ο Αρντά Τουράν διαμόρφωσε το τελικό 5-1 υπέρ της ομάδας από τη Βαρκελώνη.

Αυτή η νίκη ήταν ιστορική για την Μπαρτσελόνα, γιατί είναι η πρώτη ομάδα στο ισπανικό ποδόσφαιρο, που έχει 35 διαδοχικά ματς αήττητη στις εγχώριες και διεθνείς διοργανώσεις, ξεπερνώντας τη Ρεάλ (είχε φτάσει τις 34 με τον Λέο Μπενάκερ στον πάγκο τη σεζόν 1988/1989). Από αυτά τα 35, 29 ήταν νίκες και έξι ισοπαλίες. Τα γκολ ήταν 107-20. Στο "Βαγιέκας" έχει 11 νίκες συνεχόμενες κόντρα στη Ράγιο με γκολ 50-5.

"Εξάποντο" με Ελ Αραμπί

Η Γρανάδα υποδέχθηκε στο "Λος Κάρμενες" τη Χιχόν, μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, δηλαδή την παραμονή στην Primera. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στη Σπόρτινγκ με τον Χόνι, αλλά η Γρανάδα στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της με τον Ελ Αραμπί και τον Σαξές. Κι ενώ όλα στην Ανδαλουσία έδειχναν ισοπαλία, ο Μπαράλ έπεσε κάτω από το μαρκάρισμα του Μασκαρέλ, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε και το έκανε εύστοχα. Η Χιχόν έμεινε και με αριθμητικό πλεονέκτημα στο 84ο λεπτό λόγω της αποβολής του Σέρχιο Άλβαρεθ και ο Σαξές στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν την προσπάθειά τους για παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Αναλουσιανός "σίφουνας" στη Βαρκελώνη

Στη Βαρκελώνη, η Εσπανιόλ φιλοξένησε την Μπέτις. Ο Ρουμπέν Κάστρο άνοιξε το σκορ για τους "φρανχιβέρντες", μόλις 10 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, με τον Πεσέλα να κάνει το 2-0, δέκα λεπτά αργότερα. Ο Βάργκας, στο 71ο λεπτό, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Αντρές, Λόπες, Μπαμπέν, Ρικάρντο Κόστα, Μπιράγκι, Ντουκουρέ, Φραν Ρίκο (65' Ρουμπέν Πέρεθ), Ροτσίνα (80' Κουένκα), Σαξές, Ελ-Αραμπί, Πενιαράντα (72' Νταβίντ Μπαράλ)

ΧΙΧΟΝ: Κουεγιάρ, Βράνιες (86' Εντί), Λουίς Ερνάντεθ, Μερέ, Κανέγια, Λόρα, Μασκαρέλ, Σέρχιο Άλβαρεθ, Χόνι, Κάρλος Κάστρο, Σανάμπρια

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ (62' Μπουργκί), Άλβαρο, Όσκαρ Ντουάρτε, Βίκτορ Άλβαρεθ (46' Ρόκο), Ντιόπ, Βίκτορ Σάντσεθ, Ασένσιο, Ερνάν Πέρες (79' Αμπραάμ), Καϊσέδο, Μορένο

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Μολινέρο, Πεσέλα, Μπρούνο, Βάργκας, ΕνΝτιαγιέ, Θεμπάγιος (84' Πορτίγιο), Θεχούρθβενδο (79' Χοακίν), Φαμπιάν (56' Τσάβι Τόρες), Μουσόντα, Ρουμπέν Κάστρο (68' Χαλίλοβιτς)

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Χουάν Κάρλος, Κίνι, Γιορέντε, Κρέσπο, Τίτο, Ιτούρα, Τρασόρας, Εμπάρμπα, Πίτι (56' Καμπαγιέρο), Μπεμπέ (71' Αμάγια), Μανούτσο (80' Γκέρα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Σέρτζι Ρομπέρτο (73' Αλέις Βιδάλ), Πικέ, Μαστσεράνο, Ματιέ, Ράκιτιτς (66' Αρντά Τουράν), Μπουσκέτς (77' Βερμάλεν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ατλέτικο - Σοθιεδάδ 3-0 (8' αυτ. Ρέγες, 46' Σαούλ, 61' Γκριεζμάν)

Λας Πάλμας - Χετάφε 4-0 (7' Ουίλιαν Ζοζέ, 28' πέν. Χόναταν Βιέρα, 49' και 83' Ταναούσου)

Τετάρτη

Σεβίλλη - Έιμπαρ 1-0 (11' Γιορέντε)

Θέλτα - Βιγιαρεάλ 0-0

Μάλαγα - Βαλένθια 1-2 (14' Τσοπ / 41' αυτ. Καμενί, 49' Τσέρισεβ)

Μπιλμπάο - Ντεπορτίβο 4-1 (13' Μουνιαΐν, 36', 53' και 60' Αντούριθ / 51' Οριόλ Ριέρα)

Λεβάντε - Ρεάλ 1-3 (39' Ντέιβερσον / 34' πέν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 38' αυτ. Μαρίνιο, 92' Ίσκο)

Πέμπτη

Γρανάδα - Χιχόν 2-0 (72' πεν. Ελ Αραμπί, 92' Σαξές)

Εσπανιόλ - Μπέτις 0-3 (10' Ρουμπέν Κάστρο, 20' Πεσέλα, 71' Βάργκας)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Μπαρτσελόνα 1-5 (57' Μανούτσο / 23', 53', 72' Μέσι, 86' Αρντά Τουράν, 22' Ράκιτιτς)