LA LIGA

Μαγικό ντέρμπι και νίκη για Μπέτις μέσα στο "Πιθχουάν"

Η Μπέτις έψαχνε πέντε χρόνια νίκη επί της Σεβίλλης στην Ισπανία και τη βρήκε σε ένα εντυπωσιακό ντέρμπι με οκτώ γκολ, οκτώ διαφορετικούς σκόρερ, "στιγματίζοντας" το ντεμπούτο του Βιντσέντζο Μοντέλα.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν, Σεβίλλη και Μπέτις προσέφεραν ένα καταπληκτικό derbi sevillano με οκτώ γκολ, οκτώ διαφορετικούς σκόρερ και τους "βερδιμπλάνκος" να αμαυρώνουν το ντεμπούτο του Βιντσέντζο Μοντέλα στον πάγκο των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 5-3.

Μετά από πέντε σερί νίκες της Σεβίλλης και πέντε χρόνια χωρίς νίκη εντός των τειχών (η Μπέτις είχε κερδίσει στο ίδιο γήπεδο για το Europa League το 2014 χωρίς αντίκρισμα), η ομάδα του Κίκε Σετιέν μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Φαμπιάν Ρουίθ.

Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ ισοφάρισε στο 13', αλλά ο Ζουαΐρ Φεντάλ έκανε το 1-2 στο 21'. Ένας άλλος στόπερ, ο Σίμον Κιερ, ισοφάρισε ξανά για τη Σεβίλλη, αλλά η Μπέτις απάντησε με ακόμα έναν αμυντικό, τον Ρεζά Ντουρμίζι στο 63' κι ενώ είχε διπλό δοκάρι νωρίτερα. Δύο λεπτά πιο μετά, ο Σέρχιο Λεόν αύξησε τη διαφορά, αλλά ο Κλεμάν Λενγκλέ μείωσε για τους γηπεδούχους στο 67'. Ο Μοντέλα έριξε στον αγώνα τον Λουίς Μουριέλ και τον Πάμπλο Σαράμπια, αλλά η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε τα κενά και με τον Κριστιάν Τέγιο στο 95' έκανε το 5-3.

Σημειώνεται ότι πριν από το ντέρμπι είχαν συλληφθεί 24 άτομα για επεισόδια.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Κορσιά (84' Σαράμπια), Κιερ, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Μπανέγα, Ενζονζί, Βάσκες (57' Κορέα), Νάβας, Μπεν Γεντέρ, Νολίτο (69' Μουριέλ)

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Μπαραγάν (16' Γκερέρο), Μαντί, Φεντάλ, Ντουρμίζι, Γκαρθία, Μπουντεμπούζ, Ρουίθ (75' Καμαράσα), Γκουαρδάδο, Χοακίν (60' Τέγιο), Λεόν

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ατλέτικο - Χετάφε 2-0 (18' Κορέα, 68' Κόστα)

Βαλένθια - Ζιρόνε 2-1 (27' αυτ. Ραμάλιο, 48' πέν. Παρέχο / 8' Πόρτου)

Λας Πάλμας - Έιμπαρ 1-2 (32' πέν. Βιέρα / 73' Ορεγιάνα, 77' Ενρίτς)

Σεβίλλη - Μπέτις 3-5 (13' Μπεν Γεντέρ, 40' Κιερ, 67' Λενγκλέ / 1' Ρουίθ, 21' Φεντάλ, 63' Ντουρμίζι, 65' Λεόν, 90+5' Τέγιο)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)