LA LIGA

Λυτρωτής ο Μπέιλ για Ρεάλ

Απόντων των Κριστιάνο Ρονάλντο και Καρίμ Μπενζεμά, ο Γκάρεθ Μπέιλ ήταν αυτός που ανέλαβε να δώσει τη λύση για τη Ρεάλ, χαρίζοντας με γκολ στο 80ό λεπτό τη νίκη στους "μερένγκες" (0-1) επί της Σοθιεδάδ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε αντιμέτωπη με το φάσμα της απώλειας βαθμών στο "Ανοέτα", απέναντι στη Ρεάλ Σοθιεδάδ, μέχρι η λύση να έρθει από τον Ουαλό άσο των "μερένγκες", Γκάρεθ Μπέιλ, με κεφαλιά.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ απείλησε δύο φορές την εστία του Ρούλι, στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ ήρθε στο 40ό λεπτό, με τον Νάτσο να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία των Βάσκων σε τετ-α-τετ.

Ούτε ο Ουαλός κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Σοθιεδάδ σε τετ-α-τετ του 58ου λεπτού, αλλά το κατάφερε με κεφαλιά στο 80'.

Έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καρίμ Μπενζεμά και Κριστιάνο Ρονάλντο, πέρασε προσωρινά πρώτη, περιμένοντας ενδεχόμενες γκέλες των Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο που αγωνίζονται αργότερα.

Αυτή ήταν η 10η σερί νίκη των "μερένγκες" στο ισπανικό πρωτάθλημα, πρώτο ωστόσο εκτός έδρας ματς με απαραβίαστη εστία από τις 29 Νοέμβρη (Έιμπαρ). Το γκολ του Μπέιλ ήταν το 23ο με κεφαλιά στη σεζόν για την ομάδα της Μαδρίτης που θέλει άλλο ένα με το κεφάλι για να ισοφαρίσει ρεκόρ 20ετίας. Παράλληλα, στο "Ανοέτα", ο Σέρχιο Ράμος έκανε την 700ή εμφάνιση στην επαγγελματική του καριέρα, σε εθνικό και συλλογικό επίπεδο.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόντο, Μικέλ Γκονθάλεθ, Γιούρι (85' Λίτρι), Ιγιαραμέντι, Μπεργκάρα (68' Ρέγιες), Θουρουτούθα, Τσάμπι Πριέτο, Ογιαρθαμπάλ, Μπρούμα (76' Χον)

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Νάτσο, Μόντριτς (85' Κόβατσις), Καζεμίρο, Ίσκο, Μπέιλ, Χεσέ Ροντρίγκεθ (65' Μπόρχα Μαγιοράλ), Χάμες Ροντρίγκες (73' Ίσκο)

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Χιχόν - Έιμπαρ 2-0 (43' Καρμόνα, 82' Χόνι)

20. Λεβάντε 29

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων