LA LIGA

Ξέσπασε ο Γκάνσο, νίκησε η Σεβίλλη

Ο Γκάνσο σημείωσε δύο τέρματα στην πρώτη εμφάνισή του στην Primera Division μετά από πέντε μήνες και η Σεβίλλη επικράτησε της Γρανάδα στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας.

Ο Γκάνσο αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από πέντε μήνες, σημείωσε δύο γκολ κι έδωσε στη Σεβίλλη τη νίκη με 2-0 επί της Γρανάδα στο ανδαλουσιάνικο ντέρμπι του "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν".

Με τον Χόρχε Σαμπαόλι να προσπαθεί να διαψεύσει τη συμφωνία με την εθνική Αργεντινής και να θέλει να αποδείξει ότι το μυαλό του βρίσκεται στον σύλλογο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4' με τον Βραζιλιάνο μέσο. Στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι με τον Τόνι Άνταμς ως υπηρεσιακό τεχνικό έχασαν τον πρώτο παίκτη τους λόγω τραυματισμού (Ματιέ Σονιέ), ενώ λίγο αργότερα αποχώρησε και ο Γκαστόν Σίλβα.

Ο Γκάνσο σημείωσε το δεύτερο τέρμα του με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, καταδικάζοντας την ομάδα του Παναγιώτη Κονέ (εκτός αποστολής ξανά) σχεδόν σε βέβαιο υποβιβασμό.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Μαριάνο, Παρέχα (83' Μερκάντο), Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Ιμπόρα, Ενζονζί, Σαράμπια, Γκάνσο (81' Βάσκες), Κορέα, Γιόβετιτς (81' Μπεν Γεντέρ)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Οτσόα, Βέζο, Λομπάν, Σονιέ (4' Ονγκλά), Σίλβα (22' Κουένκα), Κριν, Αγκμπό, Καρσελά, Περέιρα, Λίτρι (72' Σαμπέρ), Πόνσε

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)