LA LIGA

"Καθάρισε" την Εσπανιόλ η Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με σκορ 3-1 της Εσπανιόλ στον "Σαν Μαμές", για την 12η αγωνιστική της Primera Division. Αήττητο σερί πέντε αγώνων τρέχουν οι Βάσκοι.

Μετά από ένα πολύ κακό ξεκίνημα στην σεζόν, η Αθλέτικ Μπιλμπάο δείχνει πως βρίσκει τα πατήματα της.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησαν στον "Σαν Μαμές" με σκορ 3-1 της Εσπανιόλ, για την 12η αγωνιστική της Primera Division και πλέον τρέχουν ένα αήττητο σερί 5 αγώνων στο πρωτάθλημα (3 νίκες, 2 ισοπαλίες) που τους επέτρεψε να ξεφύγουν από τα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, όπου τώρα φιγουράρουν στην 9η θέση με 15 βαθμούς (ένα μας περισσότερο από Χετάφε και Έλτσε).

Η Μπιλμπάο ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα και στο 29' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σουσαέτα και κεφαλιά του Αντούριθ, πήρε το προβάδισμα στο ματς.

Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στην φάση του 44', που ολοκληρώθηκε με το εξαιρετικό πλασέ του Βιγκέρα για το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Βάσκοι με εκπληκτικό σουτ του Ιτουράσπε πήραν αέρα τριών τερμάτων στην αναμέτρηση στο 78', πριν μειώσει ο Βίκτορ Σάντσεθ έξι λεπτά αργότερα για το τελικό 3-1.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ετσεΐτα, Ιτουράσπε, Μικέλ Ρίκο, Σουσαέτα (69' Ετσεμπαρία), Αντούριθ (82' Σαν Χοσέ), Βιγκέρα, Μουνιαΐν (89' Ουνάι Λόπεθ), Ντε Μάρκος.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Κολότο, Φουέντες, Χάβι Λόπεθ (68' Αρμπίγια), Άμπραχαμ (56' Σεβίγια), Βίκτορ Σάντσεθ, Λούκας (56' Καϊσέδο), Στουάνι, Σέρχιο Γκαρθία.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (21/11)

Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 3-1 (29' Αντούριθ, 44' Βιγκέρα, 78' Ιτουράσπε - 84' Βίκτορ Σάντσεθ)