LA LIGA

Καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Έλτσε, αλλά νίκησε με 2-0 και έκανε άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Νικήτρια στον πρώτο από τους πέντε τελικούς που είχε ως το τέλος της χρονιάς σύμφωνα με τον Ντιέγκο Σιμεόνε αναδείχτηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι "ροχιμπλάνκος" μπορεί να μην έθελξαν με την εμφάνισή τους, αλλά κατάφεραν να πάρουν άλλους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου τη εστία του Ερέρα παρουσιάζοντας αρκετά προβλήματα. Η Έλτσε ήταν καλύτερη, ενώ επιστρατεύτηκε και ο Κουρτουά, ο οποίος έκανε μία πολύ καλή επέμβαση.

Όλα έδειχναν ότι θα απλοποιηθούν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ραούλ Γκαρθία κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Σαπουνάρου. Ο Βίγια, όμως, νικήθηκε από τον Ερέρα και η αγωνία των γηπεδούχων παρατάθηκε μέχρι το 72', όταν ο Μιράντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 90' ο Ντιέγκο Κόστα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Έλτσε και ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Σαπουνάρου, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι γράφοντας το τελικό 2-0.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Φελίπε Λουίς, Τιάγκο, Γκάμπι, Αντριάν (46' Ραούλ Γκαρθία), Κόκε (57' Ντιέγκο), Βίγια (62' Σόσα), Ντιέγκο Κόστα

ΕΛΤΣΕ: Μανού Ερέρα, Σουάρες, Μποτία, Σέρχιο Πελεγρίν, Σαπουνάρου, Χάβι Μαρκεθ (77' Μποακιέ), Κάρλος Σάντσες, Ριβέρα, Κάρλες Γκιλ (71' Άαρον Νίγκεθ), Κρίστιαν Ερέρα (57' Φιδέλ)