LA LIGA

Η Βαλένθια σταμάτησε τη Ρεάλ και την... απονομή

Η Ρεάλ Μαδρίτης "λύγισε" στο "Μεστάγια" σε εξ αναβολής αγώνα και η ήττα με 2-1 από τη Βαλένθια κρατάει ανοιχτή τη μάχη του πρωταθλήματος στην Primera Division.

Η Βαλένθια σόκαρε τη Ρεάλ με δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι "μερένγκες" δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με συνέπεια να υποστούν ήττα με 2-1 στον εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής της Primera Division και να δώσουν ξανά ελπίδες διεκδίκησης του τίτλου σε Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Σιμόνε Τζάτζα με καταπληκτικό γυριστό βολέ άφησε άναυδο τον Κέιλορ Νάβας και άνοιξε το σκορ. Ακόμα μία μεταγραφή Ιανουαρίου για τις "νυχτερίδες", ο Φαμπιάν Ορεγιάνα, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των φιλοξενουμένων και ξανά σε αντεπίθεση, έκανε το 2-0 στο 9ο λεπτό.

Οι "μερένγκες" συγκροτήθηκαν, άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στο 44' ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το 15ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα μείωσαν σε 2-1. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, ούτε μετά από την είσοδο του Γκάρεθ Μπέιλ, ωστόσο ο αγώνας θα μπορούσε να είχε τελειώσει, εάν ο διαιτητής καταλόγιζε κάποιο από τα δύο πέναλτι που έγιναν στους γηπεδούχους στο 2ο μέρος. Παρά την πίεση -κυρίως από αέρος- της Ρεάλ στο τέλος, το γκολ δεν ήρθε και πλέον η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν απειλείται από Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Κανσέλο, Γκαράι, Μανγκαλά, Γκαγιά, Παρέχο, Πέρες, Μουνίρ, Ορεγιάνα (56' Ορεγιάνα), Νανί (39' Σικέιρα), Τζάτζα (74' Σουάρεθ)

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν (73' Νάτσο), Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Καζεμίρο, Μόντριτς (76' Βάθκεθ), Ροντρίγκες (62' Μπέιλ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

16/12

Αλαβές - Μπέτις 1-0 (58' Ντέιβερσον)

17/12

Χιχόν - Βιγιαρεάλ 1-3 (89' Καρμόνα / 12' Ζόναταν ντος Σάντος, 19' Σανσόνε, 73' Πάτο)

Ατλέτικο - Λας Πάλμας 1-0 (59' Σαούλ)

Γρανάδα - Σοθιεδάδ 0-2 (56' Χον Μπαουτίστα, 69' Χουάνμι)

Σεβίλλη - Μάλαγα 4-1 (25' και 28' Βιέτο, 34' Μπεν Γεντέρ, 35' Βιτόλο / 64' Σάντρο Ραμίρεθ)

18/12

Λεγκανές - Έιμπαρ 1-1 (23' Γκερέρο / 76' Μπεμπέ)

Ντεπορτίβο - Οσασούνα 2-0 (7' Αντόνε, 42' Μπάμπελ)

Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 4-1 (18' και 67' Λουίς Σουάρες, 68' Τζόρντι Άλμπα, 90' Μέσι / 79' Νταβίντ Λόπεθ)

19/12

Μπιλμπάο - Θέλτα 2-1 (82' πέν. Αντούριθ, 93' Σαν Χοσέ / 54' Ιάγο Άσπας)

22/02

Βαλένθια - Ρεάλ 2-1 (4' Τζάτζα, 9' Ορεγιάνα / 44' Ρονάλντο)