LA LIGA

Η Θέλτα προηγήθηκε 3-0, αλλά η Λας Πάλμας απάντησε

Στο 21ο λεπτό η Θέλτα προηγήθηκε με 3-0 στην έδρα της Λας Πάλμας, αλλά οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να γλιτώσουν την ήττα! Πρώτη ήττα για την Βιγιαρεάλ, μόνο η Ρεάλ πλέον αήττητη (videos)

Τρομερό ματς το Λας Παλμάς - Θέλτα, καθώς η ευρωπαϊκή αντίπαλος του Παναθηναϊκού προηγήθηκε 3-0 στο 21', αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη!

Στο 6' ο Βας άνοιξε το σκορ και ο Ιάγο Άσπας πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 14' και το τρίτο στο 21', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-3.

Ο Μπίγκας μείωσε στο 53' και στο 65' ο Σέρτζι Γκόμες έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε. Από τα 11 βήματα μείωσε ο Χόναταν Βιέρα στο 66' και στο 88' ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ ισοφάρισε σε 3-3.

Πρώτη ήττα για Βιγιαρεάλ

Η δράση της Κυριακής ξεκίνησε με την πρώτη ήττα της Βιγιαρεάλ, έτσι πλέον μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα.

"Δράστης" ήταν η Έιμπαρ, η οποία επικράτησε 2-1 του "κίτρινου υποβρυχίου", κάνοντας μάλιστα σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Ο Ράμις ισοφάρισε στο 80' και ο Πέδρο Λεόν στο 87' χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους!

Η Μπιλμπάο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Οσασούνα στο "San Mamés", ενώ η Εσπανιόλ νίκησε 1-0 την Μπέτις στην Σεβίλλη, έτσι η πίεση για τον Γκουστάβο Πογέτ αυξάνεται.

Οι συνθέσεις

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Λιθοάιν, Μίτσελ, Νταβίντ Γκαρθία, Μπίγκας, Ντάνι Καστεγιάνο, Ρόκε Μέσα, Βιέρα, Βιθέντε Γκόμεθ (62' Λίβαγια), Τάνα, ΚΠ Μπόατενγκ, Αραούχο.

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Σέρτζι Γκόμεθ, Ρονκάγλια, Ραντόγια, Βας, Πάμπλο Ερνάντες, Ορεγιάνα (34' Μαρσέλο Ντίας), Σίστο (69' Χόνι Κάστρο), Ιάγο Άσπας.

*κόκκινη 65' Σέρτζι Γκόμεθ

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Ράφα Ναβάρο (80' Άλεξ Αλεγρία), Μαντί, Πεσέλα, Άλεξ Μαρτίνεθ, Μαρτέν (65' Ματίας Ναουέλ), Πέτρος, Χοακίν (64' Θεχούδο), Φελίπε Γκουτιέρες, Σανάμπρια, Ρουμπέν Κάστρο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Βίκτορ Σάντσεθ, Νταβίντ Λόπεθ, Ντιέγκο Ρέγες, Χάβι Φουέγο, Μαρκ Ρόκα, Ερνάν Πέρες (82' Ντεμιτσέλις), Πιάτι (76' Παπακουλί Ντιόπ), Λέο Μπαπτιστάο (70' ΧΑ Ρέγες), Ζεράρ Μορένο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος (46' Λέκουα), Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ (66' Μίκελ Ρίκο), Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Γουίλιαμς, Μουνιαΐν, Σαμπίν (55' Αντούριθ).

ΟΣΑΣΟΥΝΑ (5-3-2): Ναουθέτ Πέρεθ, Όιερ, Νταβίντ Γκαρθία, Μιγκέλ Φλάνιο, Ουνάι Γκαρθία, Άλεξ Μπερενγκέρ, Ντιγκάρ (33' Τιένθα), Ρομπέρτο Τόρες, Ντε λας Κουέβας, Οριόλ Ριέρα (40' Κέναν), Σέρχιο Λεόν (83' Οτέγκι).

ΕΪΜΠΑΡ: Ριέσγο, Αντέρ Κάπα (73' Αρμπίγια), Ράμις, Λεζέν, Λούνα, Φραν Ρίκο, Ντάνι Γκαρθία, Πέδρο Λεόν, Ινούι (90' Ρουμπέν Πένια), Κίκε (81' Αντριάν), Σέρτζι Ενρίτς.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Μουσάκιο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Μπρούνο Σοριάνο, Τριγκέρος (91' Τσέρισεβ), Σάμου Καστιγιέχο, Ρομπέρτο Σοριάνο (68' Ζόναταν ντος Σάντος), Σανσόνε (79' Μπορέ), Μπακαμπού.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεγκανές - Σοθιεδάδ 0-2 (29' Ουίλιαν Ζοζέ, 59' Τσάμπι Πριέτο)

Σάββατο

Χιχόν - Σεβίλλη 1-1 (20' Μόι Γκόμεθ / 4' Βιέτο)

Αλαβές - Ρεάλ 1-4 (7' Ντέιβερσον / 17', 33' πέν. και 88' Κρ. Ρονάλντο, 84' Μοράτα)

Ατλέτικο - Μάλαγα 4-2 (7' και 86' Καράσκο, 24' και 44' Γκαμεϊρό / 31' Σάντρο Ραμίρεθ, 64' Καμάτσο)

Μπαρτσελόνα - Γρανάδα 1-0 (48' Ραφίνια)

Κυριακή

Έιμπαρ - Βιγιαρεάλ 2-1 (80' Ράμις, 87' Πέδρο Λεόν / 41' πέν. Μπρούνο Σοριάνο)

Μπιλμπάο - Οσασούνα 1-1 (28' Ραούλ Γκαρθία / 23' Οριόλ Ριέρα)

Μπέτις - Εσπανιόλ 0-1 (62' Ντιέγκο Ρέγες)

Λας Πάλμας - Θέλτα 3-3 (52' Μπίγκας, 66' πέν. Βιέρα, 68' ΚΠ Μπόατενγκ / 6' Βας, 14' και 21' Ιάγο Άσπας)

20. Γρανάδα 3

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)