LA LIGA

Η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του Μίτσελ

Ο Σιμόνε Τζάτζα έβαλε 3 γκολ στον Ρομπέρτο σε 8 λεπτά και η Βαλένθια νίκησε 5-0 τη Μάλαγα. Αυτή η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του Μίτσελ, με την απόλυση να φαντάσει κοντά (video)

Στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, η Βαλένθια νίκησε 5-0 τη Μάλαγα στο "Mestalla", με τον Σιμόνε Τζάτζα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο Ιταλός πέτυχε χατ-τρικ σε 8 λεπτά, καθώς παραβίασε την εστία του Ρομπέρτο στο 55', στο 60' και στο 63', ενώ μόλις χτες η σύντροφός του είχε γράψει στο twitter πως πρέπει να βρει τις... μπάλες που έχει αφήσει στο συρτάρι!

Τελικά, ο Μαρθελίνο έβαλε βασικό τον Τζάτζα και πέτυχε 3 γκολ, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Σάντι Μίνα στο 17' και το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ροντρίγκο στο 86', από ασίστ του Γκονσάλο Γκέντες με "τακουνάκι".

Η Μάλαγα μετά από πέντε αγωνιστικές έχει μόνο ήττες και τέρματα 1-11, δηλαδή ο Ρομπέρτο (πρώην του Ολυμπιακού) δέχεται πάνω από 2 γκολ ανά ματς.

Δύσκολα ο Μίτσελ θα γλιτώσει την απόλυση, ενώ αυτή είναι πιο βαριά ήττα της προπονητικής του καριέρας! Πάντως είναι δεδομένο πως η ομάδα αποδυναμώθηκε το καλοκαίρι και ο ίδιος είχε τονίσει πως τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

photos: La Liga twitter / Valencia CF twitter

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Μαρτίν Μοντόγια, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Μουρίγιο, Τόνι Λάτο, Κοντογκμπιά (65' Αντρέας Περέιρα), Ντάνι Παρέχο (73' Μακσίμοβιτς), Κάρλος Σολέρ, Γκονσάλο Γκέντες, Σάντι Μίνα, Τζάτζα (67' Ροντρίγκο).

ΜΑΛΑΓΑ: Ρομπέρτο Χιμένεθ, Θιφουέντες, Λουίς Ερνάντεθ, Ντιέγκο Γκονθάλεθ (70' Μπαΐς), Ρίκα, Ρολόν (61' Χάβι Οντιβέρος), Κουζμάνοβιτς, Ρέθιο, Άλεξ Μούλα (61' Ανιόρ), Χόνι, Ρολάν.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Βαλένθια - Μάλαγα 5-0 (17' Σάντι Μίνα, 55', 60' και 63' Τζάτζα, 86' Ροντρίγκο)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)