LA LIGA

Η Μπέτις επέστρεψε απ' την... κόλαση

Η Μπέτις, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να κάνει την... ολική επαναφορά και να αναδειχθεί ισόπαλη με 2-2 απέναντι στη Γρανάδα στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν".

Σε μία αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Μπετις με τη Γρανάδα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν". Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μεχντί Καρσελά, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Αλμπέρτο Μπουένο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Παρ' όλα αυτά, στο 36ο λεπτό ο Άλεξ Αλεγρία μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της. Η... ολική επαναφορά ολοκληρώθηκε στο 61ο λεπτό, όταν και πάλι ο Αλεγρία έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Είχε προηγηθεί η κόκκινη κάρτα του Ρούμπεν Βέζο στο 54' που άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες σ' ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.

Παρά την υπερπροσπάθεια, η Μπέτις θα μπορούσε να χάσει το παιχνίδι αν ο Εσεκιέλ Πόνσε έστελνε την μπάλα στα δίχτυα απ' το σημείο του πέναλτι στο 79'. Στα τελευταία λεπτά, υπήρξε αρκετή νευρικότητα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο Ντάνι Χιμένεθ να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα, παρότι βρισκόταν στον πάγκο της Μπέτις!

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Πιτσίνι, Μαντί, Πεσέλα, Ντουρμίσι, Πέτρος, Φαμπιάν (36' Μουσοντά), Μπράσανατς (86' Γκουτιέρες), Χοακίν (75' Ζοζούλια), Άλεξ Αλεγρία, Ρουμπέν Κάστρο.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Οτσόα, Φουλκιέ, Βέζο, Γκαστόν, Ταμπανού (46' Τίτο), Κριν, Περέιρα, Καρσελά, Μπουένο (56' Ανγκμπάν), Ατζίλι (86' Κράβετς), Πόνσε.