LA LIGA

Η Λεβάντε "ρίχνει" τη Ντεπορτίβο

Η Λεβάντε πήρε μία "αναπάντεχη" νίκη μέσα στο Μπιλμπάο επί της αδιάφορης Αθλέτικ και άφησε στο -9 την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Η Λεβάντε επικράτησε εκτός έδρας της αδιάφορης Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-1 για την 34η αγωνιστική της Primera Division και με το "τρίποντο" αυτό, αύξησε στους 9 βαθμούς τη διαφορά από την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Το γκολ του Ραούλ Γκαρθία μόλις στο 8ο λεπτό ήταν φυσιολογικό για την εικόνα των δύο ομάδων, ωστόσο με δύο τέρματα του Ενίς Μπαρντί στο τέλος του 1ου μέρους, έφεραν τα πάνω κάτω. Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα και πλέον κατέστησε αδύνατο το έργο των Γαλιθιάνων για την παραμονή στην κατηγορία.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Κέπα, Ντε Μάρκος, Νούνιεθ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα (83' Ρίκο), Σαν Χοσέ, Ιτουράσπε (63' Μουνιαΐν), Σουσαέτα (75' Μερίνο), Γκαρθία, Κόρντομπα, Γουίλιαμς

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Π. Λόπεθ (79' Χάσον), Ποστίγο, Τσέμα, Λούνα, Κόκε, Λέρμα, Καμπάνια, Μπαρντί (71' Λούκιτς), Μοράλες, Μπόατενγκ (84' Μαρτί)

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεγανές - Ντεπορτίβο 0-0

Σάββατο

Έιμπαρ - Χετάφε 0-1 (23' Ολιβέρα)

Θέλτα - Βαλένθια 1-1 (63' Μάξι Γκόμες / 59' Σάντι Μίνα)

Κυριακή

Ζιρόνα - Εσπανιόλ 0-2 (43' και 55' Ζεράρ Μορένο)

Μάλαγα - Σοθιεδάδ 2-0 (11' Αντριάν, 35' Εν-Νεσιρί)

Λας Πάλμας - Αλαβές 0-4 (51' και 73' Μουνίρ Ελ Χανταντί, 79' Μεδράν, 90'+1 Σομπρίνο)

Ατλέτικο - Μπέτις 0-0

Δευτέρα

Μπιλμπάο - Λεβάντε 1-3 (6' Γκαρθία / 42', 44' Μπαρντί, 90' Μοράλες)