LA LIGA

H Βαλένθια "έκοψε" βαθμούς απ' τη Σεβίλλη, ήττα στο 92' για τη Λεγκανές του Σιόβα

Η Βαλένθια με τη Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στο "Μεστάγια", με τους γηπεδούχους να μένουν πίσω στο κυνήγι της 3ης θέσης. Με γκολ του Μπαμπτιστάο στο 92', η Εσπανιόλ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Λεγκανές του Δημήτρη Σιόβα.

Σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της 3ης θέσης έχασε η Σεβίλλη, η οποία "κόλλησε" στο 0-0 με τη Βαλένθια στο "Μεστάγια". Η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, με αποτέλεσμα να μην κάνει αισθητή την παρουσία της μπροστά απ' τα καρέ του Ντιέγκο Άλβες, έχοντας μόλις μία τελική προς το τέρμα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση και κυνήγησαν το "τρίποντο", αλλά εμφανίστηκαν σε αρκετές περιπτώσεις "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.

Νωρίτερα, η Λεγκανές, γνώρισε την ήττα από την Εσπανιόλ με 1-0 στην έδρα της, με γκολ στις καθυστερήσεις. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Συγκεκριμένα, ο Λέο Μπαπτιστάο, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα στο 86ο λεπτό, "κρέμασε" στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τον γκολκίπερ της Λεγκανές, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της Εσπανιόλ για την κατάκτηση μιας από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, την ίδια ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα συνεχίζει τη μάχη της για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Σημειώνεται ότι ο Έλληνας άσος αγωνίστηκε βασικός.

Οι συνθέσεις

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μοντόγια, Γκαράι, Μανγκαλά, Τόνι Λάτο, Πέρες, Ντάνι Παρέχο (87' Σάντι Μίνα), Κάρλος Σολέρ, Μουνίρ (73' Ζοάο Κανσέλο), Ορεγιάνα (80' Νανί), Τζάτζα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Μαριάνο, Παρέχα, Λενγλέ, Εσκουδέρο, Ιμπόρα, Ενζονζί, Βιτόλο (15' Γιόβετιτς), Πάμπλο Σαράμπια, Βάσκες (82' Μοντόγια), Κορέα.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Ερερίν, Τίτο, Μαντοβάνι, Σιόβας, Μαρίν, Πέρεθ (68' Τιμόρ), Μοράν, Γκάμπριελ, Ελ Ζαρ, Σιμανόφσκι (88' Ματσίς), Γκερέρο (62' Λουτσιάνο).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χ. Λόπεθ, Ντ. Λόπεθ, Ρέγιες, Καρικόλ, Ρόκα Χούνκε, Πιάτι (76' Πέρες), Φουέγο, Μορένο, Χουράδο (86' Μπαπτιστάο), Καϊσέδο (65' Μπαπτιστάο)

ΜΠΕΤΙΣ (5-3-2): Αδάν, Ράφα Ναβάρο, Πεσέλα, Τόσκα, Μπρούνο Γκονθάλεθ, Ντουρμίσι, Ρουμπέν Πάρντο (84' Πέτρος), Ζονάς Μαρτέν (62' Θεμπάγιος), Μπράσανατς, Άλεξ Αλεγρία, Χοακίν (73' Ντονκ).

ΕΪΜΠΑΡ: Γιοέλ, Αντέρ Κάπα, Ράμις (26' Γκάλβεθ), Λεζέν, Λούνα, Ντάνι Γκαρθία, Εσκαλάντε (63' Κριστιάν Ριβέρα), Πέδρο Λεόν, Μπεμπέ (46' Ινούι), Κίκε, Σέρτζι Ενρίτς.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λας Πάλμας 5-1 (7' Σαν Χοσέ, 9', 58' Μουνιαΐν, 18', 59' Αντούριθ / 12' Μπίγας)

Σάββατο

Ντεπορτίβο - Μάλαγα 2-0 (47' Χοσέλου, 67' Μοσκέρα)

Σπόρτινγκ Χιχόν - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (14' Τσοπ, 50' Βέσγα / 17', 90' Ίσκο, 59' Μοράτα)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Οσασούνα 3-0 (30', 47' Καράσκο, 61' Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Σοθιεδάδ 3-2 (17', 37' Μέσι, 44' Αλκάθερ / 42' αυτ. Ουμτιτί, 45+1' Πριέτο)

Κυριακή

Λεγκανές - Εσπανιόλ 0-1 (92' Μπαπτιστάο)

Βαλένθια - Σεβίλλη 0-0

Μπέτις - Έιμπαρ 2-0 (2' Ζονάς Μαρτέν, 89' Θεμπάγιος)

Γρανάδα - Θέλτα 0-3 (23΄Χοθαμπέντ, 73' Ντίας, 76' Μποβί)

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)