LA LIGA

Η Ατλέτικο έπιασε την Μπαρτσελόνα

Η Ατλέτικο νίκησε 2-1 με ανατροπή την Μπιλμπάο στη Μαδρίτη και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Μπαρτσελόνα (videos)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε τη νέα απώλεια της Μπαρτσελόνα και την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς νίκησε με 2-1 την Μπιλμπάο στο "Βιθέντε Καλντερόν".

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 27' με τον Λαπόρτ, αλλά ο Σαούλ απάντησε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ τη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Γκριεζμάν στο 67' με το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ματς του Γκάρι Νέβιλ ως προπονητής στο ισπανικό πρωτάθλημα η Βαλένθια πήρε ισοπαλία (1-1) με γκολ Αντρέ Γκόμες στο 85' στην έδρα της Έιμπαρ, ενώ η Μάλαγα έκανε ανατροπή στο 87' στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο (1-2) πήρε την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας.

Οι συνθέσεις

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ, Φερέιρα Καράσκο (58' Κορέα), Βιέτο (61' Φερνάντο Τόρες), Γκριεζμάν (88' Σάβιτς).

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Μπόβεδα (71' Σουσαέτα), Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε (59' Μίκελ Ρίκο), Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία, Ντε Μάρκος, Ινιάκι Γουίλιαμς (86' Κίκε Κόλα), Αντούριθ.

ΕΪΜΠΑΡ: Ριέσγο, Αντέρ Κάπα, Μάουρο ντος Σάντος, Ράμις, Γιουνκά, Εσκαλάντε, Ντάνι Γκαρθία, Κέκο, Σαούλ Μπερχόν, Μπόρχα Μπαστόν, Ενρίτς.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάουμε Ντομένετς, Μπαραγάν, Μουστάφι, Αμπντενούρ, Ορμπάν, Χάβι Φουέγο, Αντρέ Γκόμες, Ντανίλο Μπαρμπόζα, Ζοάο Κανσέλο, Ντε Πάουλ, Πάκο Αλκάθερ.

*κόκκινη 63' Ορμπάν κλαι 92' Ράμις

**χαμένο πέναλτι 66' Σαούλ Μπερχόν

ΡΑΓΙΟ: Γιοέλ, Τίτο, Ντιέγκο Γιορέντε, Αμάγια, Νάτσο Μαρτίνεθ, Χοθαμπέντ, Ρομπέρτο Τρασόρας, Πάμπλο Ερνάντεθ (68' Μανούτσο Γκονσάλβες), Αλασάν Μπανγκουρά (85' Κουίνι), Μπεμπέ (62' Εμπάρμπα), Χάβι Γκέρα.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ροσάλες, Αλμπερτόνσα, Ουελίγκτον, Μιγκέλ Τόρες, Φιλιπένκο (58' Σάρλες), Πάμπλο Φορνάλς (83' Ανιόρ), Ντούντα (58' Ρέθιο), Χουάν Κάρλος, Αμραμπάτ, Τσοπ.

***για την ήττα της Ρεάλ από την Βιγιαρεάλ διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χετάφε - Σοθιεδάδ 1-1 (47' Σαράμπρια / 68' Αχιρέτσε)

Σάββατο

Μπαρτσελόνα - Ντεπορτίβο 2-2 (39' Μέσι, 62' Ράκιτιτς / 77' Λούκας Πέρεθ, 86' Άλεξ Μπεργκαντίνιος)

Θέλτα - Εσπανιόλ 1-0 (42' Ιάγο Άσπας)

Λεβάντε - Γρανάδα 1-2 (66' Σιμάο Μάτε Τζούνιορ / 50' και 88' Πενιαράντα)

Σεβίλλη - Χιχόν 2-0 (75' πέν. και 80' Γκαμεϊρό)

Λας Πάλμας - Μπέτις 1-0 (93' Ουίλιαν Ζοζέ)