LA LIGA

Γκέλα για τη Ρεάλ πριν το ΑΠΟΕΛ

Real Madrid's Gareth Bale runs with the ball during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Levante at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Sept. 9, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Η Ρεάλ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τη Λεβάντε πριν υποδεχθεί το ΑΠΟΕΛ με τον Ίβι να ανοίγει το σκορ και τον Λούκας Βάθκεθ να ισοφαρίζει. Δοκάρι ο Κρόος στις καθυστερήσεις. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τις δύο ομάδες στη φετινή Primera División. (video)

Δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ισοπαλία για τη Ρεάλ, καθώς μετά τη Βαλένθια, δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε τη Λεβάντε. Ο Ίβι Λόπεθ άνοιξε το σκορ για τους "γρανότες" δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρηση καθώς εξουδετέρωσε τον Ντάνι Καρβαχάλ, εκμεταλλευόμενος τη μακρινή εκτέλεση πλαγίου του Ιβάν Λόπεθ και με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κασίγια.

Οι "μερένγκες" κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 36ο λεπτό, όταν ο Κρόος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σέρχιο Ράμος πήρε την κεφαλιά στη διεκδίκηση με τον Καμπάνια, ο Ραούλ Φερνάντεθ απέκρουσε ασταθώς με τα πόδια και ο Λούκας Βάθκεθ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας είχε αρκετές ευκαιρίες να φθάσει στην ανατροπή και τη νίκη, αλλά τις άφησε ημιτελείς. Ο Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος αντικατέστησε τον Καρίμ Μπενζεμά (τραυματίστηκε) στο 28ο λεπτό, είχε τρεις κεφαλιές μέσα στην περιοχή κι ένα τετ-α-τετ, αλλά είτε ήταν άστοχος, είτε τον σταμάτησε ο Ραούλ Φερνάντεθ.

Ο γκολκίπερ της Λεβάντε προέβη σε εξαιρετική απόκρουση στο σουτ του Μαρσέλο, με τον Βραζιλιάνο μπακ να αποβάλλεται για χτύπημα στον Λέρμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ να πάρει τη νίκη παρατηρήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το σουτ του Κρόος σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Βαλένθια και Ατλέτικο αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο "Mestalla", ενώ η Σεβίλλη νίκησε 3-0 την Έιμπαρ, με τον Γκάνσο να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική.

AP Photo/Francisco Seco

Οι συνθέσεις

ΡΕΑΛ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Γιορέντε (62' Ίσκο), Κρόος, Λούκας Βάθκεθ (72' Κόβατσιτς), Ασένσιο, Τεό, Μπενζεμά (28' Μπέιλ).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Ραούλ Φερνάντεθ, Ιβάν Λόπεθ (20' Πέδρο Λόπεθ), Ποστίγκο, Τσέμα, Τόνιο, Λέρμα, Ρομπέρ Πιέρ, Καμπάνια, Χάσον, Ίβι Λόπεθ (68' Σάμου Γκαρθία) Αλεγρία (55' Μπόατενγκ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Μαρτίν Μοντόγια, Γκαράι (74' Χέισον Μουρίγιο), Γκαμπριέλ Παουλίστα, Χοσέ Γκαγιά, Κοντογκμπιά, Ντάνι Παρέχο, Κάρλος Σολέρ, Αντρέας Περέιρα (61' Γκονσάλο Γκέντες), Ροντρίγκο (70' Σάντι Μίνα), Τζάτζα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουάνφραν, Σάβιτς, Λούκας Ερνάντεθ, Φιλίπε Λουίς, Πάρτεϊ, Σαούλ, Κόκε, Φερέιρα Καράσκο (60' Γκαϊτάν), Άνχελ Κορέα (72' Γκαμεϊρό), Βιέτο (65' Φερνάντο Τόρες).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Μερκάδο (72' Κορσιά), Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Γκάνσο (87' Γκάις), Πάμπλο Σαράμπια, Χεσούς Νάβας (79' Χοακίν Κορέα), Νολίτο, Μπεν Γεντέρ.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Αντέρ Κάπα, Πάουλο Ολιβέιρα, Ράμις, Χοσέ Άνχελ (79' Μπεμπέ), Ντάνι Γκαρθία, Εσκαλάντε, Ίβι (40' Ρουμπέν Πένια), Ινούι (61' Κριστιάν Ριβέρα), Κίκε, Σέρτζι Ενρίτς.

*** διαβάστε ΕΔΩ για την "5άρα" της Μπαρτσελόνα στην Εσπανιόλ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεγανές - Χετάφε 1-2 (65' Γκερέρο / 39' Αραμπάρι, 83' Χιμένεθ)

Σάββατο

Ρεάλ - Λεβάντε 1-1 (36' Λούκας Βάθκεθ / 12' Ίβι)

Βαλένθια - Ατλέτικο 0-0

Σεβίλλη - Έιμπαρ 3-0 (46' Γκάνσο, 76' Μπεν Γεντέρ, 92' Νολίτο)

Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 5-0 (26', 35', και 67' Μέσι, 87' Πικέ, 90' Λουίς Σουάρες)

20. Λας Πάλμας 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)